Świat

Wieczność to za mało

Bradley Manning - czeka go 136 lat odsiadki. Bradley Manning - czeka go 136 lat odsiadki. Gary Cameron/Reuters / Forum

Ariela Castro, porywacza, gwałciciela i mordercę z Cleveland, amerykański sąd skazał na karę dożywocia i... dodatkowe 1000 lat więzienia. Na 136 lat za kratkami szykuje się Bradley Manning, żołnierz, który odpowiada za największy w historii wyciek danych z Departamentu Obrony USA. Następny w kolejce do megawyroku jest Edward Snowden, który właśnie dostał roczny azyl w Rosji. Jeśli w przyszłym procesie amerykański sąd rozpatrzy jako oddzielne przestępstwo ujawnienie przez niego każdego dokumentu, Snowden może posiedzieć do końca świata i jeszcze kilka lat dłużej.

W Europie wyroki dotyczące jednego skazanego najczęściej się nie sumują i przestępca odsiaduje tylko ten najdłuższy. Amerykanie z dodawania kar więzienia uczynili sztukę. Sędziowie często podkreślają symboliczny wymiar kilkusetletniego wyroku, używając też argumentu, że jeśli seryjny morderca będzie odsiadywał wyrok tylko za najgorszą zbrodnię, to nie zadośćuczyni innym ofiarom. Tysiącletni wyrok to również zabezpieczenie, aby skazany nigdy już nie wyszedł na wolność.

Rekord świata należy do gwałciciela dzieci z Oklahomy, Charlesa Scotta Robinsona, który od 1994 r. odsiaduje karę 30 tys. lat więzienia. Niewiele jednak brakowało, aby na prowadzenie wysunął się hiszpański listonosz, który na początku lat 70. nie dostarczył 42 768 listów. Ponieważ w Hiszpanii również sumuje się wyroki, a prokurator domagał się dziewięciu lat za każdy list, biedakowi groziło 384 912 lat za kratkami (ostatecznie dostał zaledwie 14).

Snowden nie powinien się jednak obawiać – wyrok wyrokiem, ale po śmierci go wypuszczą.

Polityka 32.2013 (2919) z dnia 07.08.2013; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 11

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Młodzi: monogamia to tylko jedna z opcji

Amelia chętnie słucha, gdy jej chłopak opowiada, jak mu się udała randka z drugą dziewczyną. Dla coraz większej liczby młodych monogamia przestaje być normą. Staje się tylko jedną z opcji.

Norbert Frątczak
11.10.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną