Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Świat

1 000 000 000 000 000

Dług Japonii to aktualnie 1 i pietnaście zer, czyli biliard. Dług Japonii to aktualnie 1 i pietnaście zer, czyli biliard. Kim Kyung Hoon/Reuters / Forum

Tyle jenów wart był dług publiczny Japonii już kilka tygodni temu, dziś jest wyższy – wynika z opublikowanych właśnie w Tokio danych. 1 i 15 zer to (po polsku) biliard – nazwa dotychczas rzadko używana, ale w kryzysie liczby szybko się dewaluują. W tej dyscyplinie Japonia jest światowym rekordzistą i wyprzedza nawet Zimbabwe. Japoński dług publiczny dawno już przekroczył wartość 200 proc. PKB, czyli na jego spłatę trzeba by przeznaczyć równowartość wszystkich towarów i usług powstałych w Japonii przez dwa lata. Brzmi strasznie, ale np. słynny globalny dłużnik, Ameryka, choć ma dług na poziomie zaledwie 74 proc. PKB, to jego wartość przekroczyła już 16 bln dol. (w przeliczeniu na jeny to 1,5 biliarda). Większość amerykańskich wierzycieli jest jednak za granicą, co może być niebezpieczne w przypadku wahań cen walut. Natomiast Japonia zadłużyła się niemal wyłącznie wśród wierzycieli krajowych, więc nie ma się czego obawiać. Teoretycznie racja, ale nikt tej teorii nie sprawdzał przy zadłużeniu powyżej 200 proc. PKB.

Świeży wzrost japońskiego zadłużenia wiąże się z polityką gospodarczą premiera Shinzo Abe. Nominowany przez niego szef banku centralnego Haruhiko Kuroda na potęgę skupuje japońskie obligacje i w ten sposób pompuje nowe jeny na rynek. Wywołana w efekcie inflacja ma, według rządzących, pobudzić japońską gospodarkę, która stoi w miejscu od początku lat 90. Są już pewne symptomy ożywienia, ale przy obecnym tempie inflacji Japończycy powinni się już uczyć nowej liczby: następny w kolejce jest trylion, czyli 1 i 18 zer.

Polityka 34.2013 (2921) z dnia 20.08.2013; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 9

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Guru strategii i willa na Żoliborzu

Jacek Bartosiak to prawnik i popularny w PiS geopolityk amator. Głosi nieufność wobec Zachodu, twierdzi, że Polska bez pomocy NATO może wygrać z Rosją. Jego kancelaria adwokacka przez siedem lat działała w domu żony Rogera de Bazelaire. To były dyrektor finansowy kremlowskiego oligarchy Michaiła Fridmana.

Tomasz Piątek
17.01.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną