Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Świat

Chytry Hasan

Jak Zachód szykował się do rozmów z Iranem

Hasan Rouhani po wygranych wyborach w czerwcu 2013 r. Hasan Rouhani po wygranych wyborach w czerwcu 2013 r. Wikipedia
Lepszy hipokryta niż fanatyk – z takim założeniem Zachód powinien zasiadać do rozmów z prezydentem Hasanem Rouhanim w sprawie irańskiego programu nuklearnego.
Oferując Zachodowi nowe otwarcie, Rouhani prawdopodobnie nie blefuje.Fars News/Reuters/Forum Oferując Zachodowi nowe otwarcie, Rouhani prawdopodobnie nie blefuje.

[Artykuł został opublikowany w październiku 2013 r.]

W połowie września Najwyższy Przywódca Duchowy Iranu Ali Chamenei w publicznym wystąpieniu przywołał postać imama Hasana. Drugi z 12 szyickich imamów, wnuk Mahometa, choć żył w VII w., wciąż wywołuje żywe dyskusje wśród muzułmanów. Zamiast walczyć z przeważającymi siłami Muawiji, późniejszego założyciela dynastii Umajadów, zawarł z nim niekorzystny pokój. Dla sunnitów to archetyp tchórzostwa, dla szyitów – przejaw przebiegłości i triumfu intelektu nad siłą.

Polityka 40.2013 (2927) z dnia 01.10.2013; Świat; s. 52
Oryginalny tytuł tekstu: "Chytry Hasan"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Guru strategii i willa na Żoliborzu

Jacek Bartosiak to prawnik i popularny w PiS geopolityk amator. Głosi nieufność wobec Zachodu, twierdzi, że Polska bez pomocy NATO może wygrać z Rosją. Kancelaria adwokacka Bartosiaka przez siedem lat działała w domu żony Rogera de Bazelaire. To były dyrektor finansowy kremlowskiego oligarchy Michaiła Fridmana.

Tomasz Piątek
17.01.2022