Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Świat

Owce i wilki

Jak wyglądały negocjacje z Iranem w 2013 r.

Prezydent Iranu Hasan Rouhani odnowił nadzieję na porozumienie z Zachodem. Prezydent Iranu Hasan Rouhani odnowił nadzieję na porozumienie z Zachodem. Ahmad Halabisaz/Zuma Press / Forum
Negocjacje to żywioł szczegółów. Dlatego w toczących się w Genewie rozmowach o irańskim programie atomowym, ważne okazują się nawet bóle pleców jednego z irańskich ministrów.
Mohammad Dżawad Zarif - główny negocjator i szef irańskiego MSZ.Eric Thayer/Reuters/Forum Mohammad Dżawad Zarif - główny negocjator i szef irańskiego MSZ.

[Artykuł został opublikowany w listopadzie 2013 r.]

To najważniejsze negocjacje tego roku. W Genewie garstka dyplomatów z państw członkowskich Rady Bezpieczeństwa ONZ oraz z Niemiec, wraz z szefową unijnej dyplomacji Catherine Ashton, spróbuje namówić Iran do porzucenia prób budowy broni atomowej. Iran bez bomby gwarantuje, że skomplikowana układanka geopolityczna na Bliskim Wschodzie trochę się uprości i oddali perspektywę prewencyjnego uderzenia z Izraela.

W ostatnich latach irańskie władze – mimo dotkliwych sankcji gospodarczych – porzuciły rozmowy z Zachodem i parły do zbrojeń.

Polityka 45.2013 (2932) z dnia 05.11.2013; Świat; s. 55
Oryginalny tytuł tekstu: "Owce i wilki"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Katarzyna Nosowska dla „Polityki”: Jestem moim planem na życie

Dziś w stosunku do artystów jest coś chłodnego – mówi Katarzyna Nosowska, tegoroczna laureatka towarzyszącej Paszportom POLITYKI nagrody specjalnej Kreator Kultury.

Bartek Chaciński
20.01.2022