Świat

Owce i wilki

Jak wyglądały negocjacje z Iranem w 2013 r.

Prezydent Iranu Hasan Rouhani odnowił nadzieję na porozumienie z Zachodem. Prezydent Iranu Hasan Rouhani odnowił nadzieję na porozumienie z Zachodem. Ahmad Halabisaz/Zuma Press / Forum
Negocjacje to żywioł szczegółów. Dlatego w toczących się w Genewie rozmowach o irańskim programie atomowym, ważne okazują się nawet bóle pleców jednego z irańskich ministrów.
Mohammad Dżawad Zarif - główny negocjator i szef irańskiego MSZ.Eric Thayer/Reuters/Forum Mohammad Dżawad Zarif - główny negocjator i szef irańskiego MSZ.

[Artykuł został opublikowany w listopadzie 2013 r.]

To najważniejsze negocjacje tego roku. W Genewie garstka dyplomatów z państw członkowskich Rady Bezpieczeństwa ONZ oraz z Niemiec, wraz z szefową unijnej dyplomacji Catherine Ashton, spróbuje namówić Iran do porzucenia prób budowy broni atomowej. Iran bez bomby gwarantuje, że skomplikowana układanka geopolityczna na Bliskim Wschodzie trochę się uprości i oddali perspektywę prewencyjnego uderzenia z Izraela.

W ostatnich latach irańskie władze – mimo dotkliwych sankcji gospodarczych – porzuciły rozmowy z Zachodem i parły do zbrojeń.

Polityka 45.2013 (2932) z dnia 05.11.2013; Świat; s. 55
Oryginalny tytuł tekstu: "Owce i wilki"

Warte przeczytania

Czytaj także

Świat

Meghan i Harry zadali cios tysiącletniej monarchii

Szacowny dom Windsorów sypie się w posadach. Ostatnie miesiące przypominają kryminał Agaty Christie „I nie było już nikogo”, bo „znikają” kolejni członkowie królewskiej rodziny.

Marek Rybarczyk
09.01.2020