Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Świat

Żegnaj Keplerze

Wspaniały teleskop kończy pracę

Misja teleskopu Keplera, przeznaczonego do poszukiwania obcych planet, została uznana za jedną z najlepszych w historii eksploracji i kosmosu.

Pierwszy statecznik żyroskopowy teleskopu Keplera przestał działać w lipcu 2012 r. Pozostały jeszcze trzy żyroskopy, które pozwalały orientować sondę w przestrzeni kosmicznej i wydawało się, że Kepler będzie mógł prowadzić obserwacje dalej – aż do 2016 r. Niestety, drugi żyroskop odmówił posłuszeństwa w maju tego roku. Do utrzymywania prawidłowej pozycji zastosowano więc silniki korekcyjne, ale paliwo tych silników jest już na wyczerpaniu. W połowie października specjaliści z NASA oświadczyli, że Kepler nie będzie dalej poszukiwać planet. Co z nim dalej się stanie i czy posłuży jeszcze do jakiś badań – tego na razie nie wiadomo.

Ale misja okazała się ogromnym sukcesem. Do dzisiaj teleskop wykrył 167 obcych planet, w tym kilkanaście o rozmiarach zbliżonych do Ziemi oraz 3538 gwiazd, wokół których raczej krążą planety, tyle że jeszcze nie wiadomo jak są duże i z czego zbudowane. Ponieważ połowa zebranych przez Keplera danych nie jest jeszcze przeanalizowana, jego obserwacje z pewnością jeszcze nas w przyszłości zadziwią. Odkryć będzie więcej. Sam teleskop najpewniej odejdzie wkrótce na emeryturę; znajduje się na orbicie odległej od Ziemi ponad 60 tys. km, więc zbyt daleko, by ktoś tam mógł polecieć i naprawić go.

Na początku listopada, w Ames Research Center w Kalifornii – ośrodku NASA, dowodzącym misją Keplera – odbyła się konferencja naukowa, na której podsumowano dotychczas przeanalizowane dane zebrane przez teleskop. Okazuje się, że w naszej Galaktyce jedna na pięć gwiazd porównywalnych ze Słońcem posiada chociaż jedną planetę typu ziemskiego, czyli o porównywalnych rozmiarach, porównywalnej masie a także temperaturze, w której życie – takie, jakie znamy z Ziemi – mogłoby się narodzić i przetrwać.  

Taki wynik przerósł oczekiwania nawet największych zwolenników hipotezy mówiącej o tym, że poza naszym Układem Słonecznym istnieje w kosmosie zapewne ogrom podobnych układów, więc życie – które korzysta przecież z materii powszechnie występującej we wszechświecie – ma gdzie powstawać. Zważywszy, że Mleczna Droga liczy kilkaset miliardów gwiazd, a gwiazd podobnych do naszego Słońca jest kilkanaście (do dwudziestu) procent, miejsc dobrych na powstanie życia rzeczywiście jest wiele.

Kosmiczny Teleskop Keplera zostanie zastąpiony. W 2017 r. ma w kosmos wyruszyć satelita TESS (Transiting Exoplanet Survey Satellite), który będzie nastawiony na poszukiwanie przede wszystkim planet typu ziemskiego wokół ok. 500 tys. najbliższych nam gwiazd. Szacuje się, że będzie mógł odkryć ok. 300 planet typu „druga Ziemia”, krążących w innych układach planetarnych naszej Galaktyki.  

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Omikron. Czy faktycznie potrzebna nam nowa wersja szczepionki?

Żaden z dotychczasowych wariantów SARS-CoV-2 nie wymagał wprowadzenia zaktualizowanej wersji szczepionki. Omikron jest pierwszym, w przypadku którego taka ewentualność na poważnie jest brana pod uwagę. Jednak – czy to w ogóle konieczne? Są wątpliwości.

Piotr Rzymski
18.01.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną