Świat

Obejmując drzewa

Prezydent Zeman rządzi za rząd

Zeman jak nikt inny potrafi zarządzać chaosem, nawet nie wychodząc z prezydenckiego pałacu. Zeman jak nikt inny potrafi zarządzać chaosem, nawet nie wychodząc z prezydenckiego pałacu. Martin Sterba/CTK Photo / PAP
Pod wodzą nowego prezydenta w Czechach dokonuje się coś pomiędzy reformą, rewolucją a puczem. Chaos, jaki przy tym wytwarza Milosz Zeman, powoduje, że nie sposób przewidzieć skutków.
Zamek na Hradczanach, siedziba Prezydenta Czech.yng883/Flickr CC by 2.0 Zamek na Hradczanach, siedziba Prezydenta Czech.

Zeman – były socjaldemokrata – jest pierwszym w czeskiej historii prezydentem pochodzącym z wyborów powszechnych. Wygrał je jesienią rok temu, m.in. dzięki brudnej, nacjonalistycznej kampanii oraz poparciu ekstremistów z prawa i z lewa. Od tego czasu robi to, przed czym od dawna ostrzegali eksperci. Wykorzystując zakulisowe intrygi oraz brutalną presję na granicy prawa, depcze tradycję parlamentarną i demoluje czeską scenę polityczną. Nigdy tego wprost nie powiedział, ale jego zamiary są jasne: umacnia swoją pozycję w państwie i poszerza zakres swojej władzy.

Polityka 48.2013 (2935) z dnia 26.11.2013; Świat; s. 58
Oryginalny tytuł tekstu: "Obejmując drzewa"

Warte przeczytania

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Klasyki Polityki

Zimna woda zdrowia doda

Pierwszy raz mors wchodzi do zimnej wody z ciekawości, drugi – na przekór sobie, a trzeci – z przyzwyczajenia.

Agnieszka Kulawiak
12.03.2019