Świat

Droga do Europy

Kijów walczy o Unię

W ostatni weekend na murach Kijowa pojawiły się napisy „Rewolucja!”. W ostatni weekend na murach Kijowa pojawiły się napisy „Rewolucja!”. Stas Kozlyuk/Demotix / Corbis
Ukraińcy znów zdobyli Majdan w Kijowie. Powiedzieli, że nie odpuszczą, póki nie zwyciężą.
Tłum sie radykalizuje.Vasily Maximov/AFP/EAST NEWS Tłum sie radykalizuje.

Kijów jest dziś jedynym miastem w Europie, w którym całuje się europejską flagę i wznosi prounijne okrzyki. W Grecji, Portugalii, Hiszpanii, w Anglii, Holandii – dominuje eurosceptycyzm. Pogrążona w recesji Unia, zmagająca się z wielomilionowym bezrobociem, zwłaszcza wśród młodych ludzi, jest mniej pociągająca niż kilka lat temu. Tymczasem Ukraińcy wierzą, że Europa to lepsze życie, więcej pracy i lepsze zarobki. Chcą ukarać władzę za to, że im tę drogę odcina.

Polityka 49.2013 (2936) z dnia 03.12.2013; Na własne oczy; s. 124
Oryginalny tytuł tekstu: "Droga do Europy"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Tata Maty

W przewrotnym sensie jest beneficjentem rządów PiS, gdyż będąc ich konsekwentnym krytykiem, stał się znaczącą osobistością życia publicznego. Niektórzy określają go mianem „opozycyjnego celebryty”, na co Marcin Matczak nieco się zżyma. Ale w sumie nieźle oddaje ono jego status.

Rafał Kalukin
18.10.2021