Świat

Rozterki starej damy

Co dalej z SPD?

Sigmar Gabriel, lider Socjaldemokratycznej Partii Niemiec, wcześniej (w latach 2005–2009) minister środowiska w rządzie Angeli Merkel. Sigmar Gabriel, lider Socjaldemokratycznej Partii Niemiec, wcześniej (w latach 2005–2009) minister środowiska w rządzie Angeli Merkel. Kay Nietfeld/EPA / PAP
Niemieccy socjaldemokraci muszą podjąć niezwykle ważną decyzję. Koalicja z chadecją grozi im katastrofą. Ale pozostanie w opozycji to równie zły scenariusz.
Dziś SPD nie bardzo wie, czego chce – przymilać się chadecji czy wchodzić w komitywę z postkomunistami?Imago Stock&People/EAST NEWS Dziś SPD nie bardzo wie, czego chce – przymilać się chadecji czy wchodzić w komitywę z postkomunistami?

Świetlana przeszłość miała pomóc socjaldemokratom uporać się z szarą teraźniejszością i niepewną przyszłością. Jednak tegoroczne uroczystości 150-lecia partii nie wpłynęły pozytywnie na wynik jesiennych wyborów do Bundestagu. SPD została daleko w tyle za chadecją, a jej kandydat na kanclerza, wiceprezes partii Peer Steinbrück nie miał szans, by wygrać z Angelą Merkel.

I nie wiadomo też, czy starannie aranżowane w grudniu setne urodziny wielkiego kanclerza z lat 1969–74, socjaldemokraty Willy’ego Brandta, skłonią 475 tys.

Polityka 50.2013 (2937) z dnia 10.12.2013; Świat; s. 50
Oryginalny tytuł tekstu: "Rozterki starej damy"

Warte przeczytania

Czytaj także

Ludzie i style

Na północ od Madrytu – kastylijskim szlakiem zamków i wina

Niecałe trzy godziny lotu do hiszpańskiej stolicy i krótka jazda samochodem przenoszą nas w samo serce Krainy Zamków. Teraz jest najlepszy moment, bo tłumy turystów zniknęły, a winiarze z La Rioja czekają z poczęstunkiem.

Paweł Moskalewicz
25.11.2019