Mundial w Brazylii: będzie gorąco [W noworocznej POLITYCE]

Mundial w cieniu skandali
Tak wielkiej imprezy masowej jeszcze w Brazylii nie było. Nie zdarzyło się też, by Brazylijczycy przy okazji zawodów futbolowych masowo protestowali. Mundial 2014 zapowiada się gorąco – nie tylko z powodu tropikalnej pogody i piłkarskich emocji.
Mural przy stacji metra Maracana w Rio de Janeiro.
Matthew Ashton/AMA/Corbis

Mural przy stacji metra Maracana w Rio de Janeiro.

Gdy w czerwcu 2013 r. ulice brazylijskich miast zapełniły się milionami demonstrantów, wielki Pele wzywał rodaków – i w nadchodzącym roku pewnie nadal będzie to robił – żeby wrócili do domów i skupili się na kibicowaniu drużynie narodowej. Największa gwiazda futbolu wszechczasów zawsze sprzyja władzy. Podlizywał się jej w czasach dyktatury, robi to w czasach demokracji – żadna to dla Brazylijczyków niespodzianka. Zirytowany Romario, inna legenda brazylijskiego futbolu, odpowiedział Pelemu z elegancką złośliwością rzadką na stadionach: „Pele bywa poetą, kiedy milczy”.

Wiele znanych nazwisk futbolu w Brazylii, m.in. zdobywca Złotej Piłki w 1999 r. Rivaldo, jak i nadzieja nadchodzącego mundialu Neymar, popiera manifestacje i główne hasła oburzonych. Nie są to protesty przeciwko ukochanej dyscyplinie, która w Brazylii uchodzi za pierwszą religię, lecz przeciwko złemu wydawaniu publicznych pieniędzy, korupcji i paru innym nadużyciom władzy politycznej i gospodarczej.

(…)

Wydatki na budowę stadionów i mundialowej infrastruktury przekroczą najpewniej 15 mld dol. Protestujący na ulicach wypominają rządzącym, że to mniej więcej suma wydawana rocznie na edukację. Być może nie byłoby oburzenia, gdyby części pieniędzy nie wyrzucano – zdaniem protestujących – w błoto. Wybudowanie niektórych stadionów ma bowiem tyle sensu, ile wzniesienie pod koniec XIX w. opery w środku amazońskiej dżungli, w mieście Manaus. Teraz w tym samym mieście zbudowano gigantyczny stadion, który po zakończeniu mundialu będzie najprawdopodobniej bezużyteczny. Tak samo będzie…

Cały artykuł Artura Domosławskiego w specjalnym noworocznym numerze POLITYKI – dostępnym wyjątkowo już od piątku (27 grudnia) w kioskach, a także w wydaniach na iPadzie, Kindle i w Polityce Cyfrowej.

 

Ważne w świecie

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną