Świat

Władimirograd

Soczi 2014 - Petersburg 1703

Soczi: obowiązkowe zdjęcie z olimpijskimi maskotkami. Soczi: obowiązkowe zdjęcie z olimpijskimi maskotkami. Luca Bruno/AP / EAST NEWS
Władimir Putin uczynił z Soczi trzecią stolicę Rosji. Uwierzył, że w ten sposób przywróci krajowi potęgę i imperialny błysk. Budowniczy drugiej rosyjskiej stolicy Piotr Wielki miał podobne ambicje.
Dzielnica Adler ze stadionem olimpijskim w tle.Alexander Demianchuk/Reuters/Forum Dzielnica Adler ze stadionem olimpijskim w tle.

Po wybraniu Soczi na miejsce zimowej olimpiady to historyczne porównanie narzuciło się samo. W miejscu na pozór nienadającym się na takie przedsięwzięcie władca Rosji postanowił zamanifestować potęgę swego kraju i zaznaczyć jego geopolityczne znaczenie. W projekcie Soczi 2014 symbolicznie odbija się inny wielki projekt z odległej, rosyjskiej przeszłości – Petersburg 1703 r., a Władimir Putin próbuje przebrać się w szaty Piotra Wielkiego.

Pałace na bagnach

Piotrowe porównania są jak najbardziej na miejscu.

Polityka 6.2014 (2944) z dnia 04.02.2014; Temat tygodnia; s. 16
Oryginalny tytuł tekstu: "Władimirograd"

Warte przeczytania

Czytaj także

Świat

Kontrowersyjna rolna rewolucja

Lada dzień na Ukrainie rozpocznie się rolna rewolucja. To najbardziej oczekiwana i kontrowersyjna obietnica Wołodymyra Zełenskiego.

Oleksandra Iwaniuk
25.01.2020