Świat

Druga wojna krymska

W co gra Putin?

Pokazowy desant rosyjskich sił morskich. Pokazowy desant rosyjskich sił morskich. Yuri Maltsev/Reuters / Forum
W interesie Rosji nie jest szybkie przejęcie Krymu. Stawką gry o Krym jest przyszłość Ukrainy. To także Putina gra o tron.
Parada rosyjskich nurków w dniu Marynarki Wojennej w Sewastopolu na Krymie.Stringer/Reuters/Forum Parada rosyjskich nurków w dniu Marynarki Wojennej w Sewastopolu na Krymie.

Krym na Zachodzie przywołuje złe wspomnienia. Wojna, która rozegrała się na tym pustynnym półwyspie w latach 50. XIX w., bardzo głęboko wryła się w świadomość narodową Francuzów i Brytyjczyków, szczególnie że był to pierwszy sfotografowany konflikt w historii. Dlatego dziś zachodnia Europa prześciga się w chwytliwych, historycznych porównaniach.

Podobieństw jest zaskakująco dużo. Krym był kiedyś we władaniu słabego państwa, wtedy imperium osmańskiego, dziś porewolucyjnej Ukrainy.

Polityka 10.2014 (2948) z dnia 04.03.2014; Temat tygodnia; s. 10
Oryginalny tytuł tekstu: "Druga wojna krymska"

Warte przeczytania

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Wojewódzki z Matą o „Patointeligencji” i „Patoreakcji”

Mata, autor „Patointeligencji”, który właśnie opublikował nowy utwór z równie mocnym tekstem: – Społeczną rolą artysty czasami jest wystawienie się na strzał. Ja się czuję z tym dobrze, to zamieszanie czemuś służy.

Kuba Wojewódzki
03.04.2021