Świat

Człowiek z miasta

Czy wybory na mera Stambułu osłabią premiera Turcji?

Premier Turcji podczas wizyty w zakładach Mitsubishi w Japonii. Premier Turcji podczas wizyty w zakładach Mitsubishi w Japonii. Issei Kato/Reuters / Forum
Stambuł wyniósł do władzy Recepa Tayyipa Erdoğana i może mu ją teraz odebrać, szczególnie jeśli partia premiera Turcji przegra tam niedzielne wybory lokalne.
Przed Mustafą Sarigülem stoi nie lada wyzwanie: wydrzeć Erdoganowi z rąk miasto, które go wychowało.Sabri76/Wikipedia Przed Mustafą Sarigülem stoi nie lada wyzwanie: wydrzeć Erdoganowi z rąk miasto, które go wychowało.

Wszędzie korupcja, wszędzie przekupstwo! – skanduje kilkuset ludzi, machając tureckimi flagami, klaszcząc i gwiżdżąc. Przed nimi, stojąc na dachu autobusu i otoczony wiankiem partyjnych działaczy, przemawia, a właściwie – jak na tureckiego polityka przystało – krzyczy 57-letni Mustafa Sarıgül.

Ten kandydat opozycyjnej Republikańskiej Partia Ludowej (CHP) na mera Stambułu mimo wszystko nie daje się ponieść emocjom. Mówi o żłobkach, o miejscach pracy, o tym, że rząd – zamiast wspierać drobnych przedsiębiorców – buduje hipermarkety.

Czytaj także

Społeczeństwo

Polityczna demografia: czy Polaków jest za mało

Podczas gdy największym problemem demograficznym współczesnego świata jest przeludnie­nie i zbyt wysoki przyrost naturalny, w Polsce pod tym samym pojęciem rozumie się wyludnianie i zbyt niski przyrost naturalny.

Janusz A. Majcherek
25.08.2019