Świat

Juncker osłabia Camerona przed referendum

Rada wybrała nowego przewodniczącego Komisji

Stary i nowy szef Komisji Europejskiej: Jose Manuel Barroso i Jean-Claude Juncker Stary i nowy szef Komisji Europejskiej: Jose Manuel Barroso i Jean-Claude Juncker Unia Europejska
Wbrew Davidowi Cameronowi Jean-Claude Juncker został wskazany na szefa Komisji Europejskiej. Teraz przez całe miesiące czas Komisji będzie marnowany na spory z Brytyjczykami. Może lepszy byłby jakiś kandydat kompromisowy?

Szefowie państw i rządów UE zaproponowali Jeana-Claude’a Junckera na nowego Przewodniczącego Komisji Europejskiej. Z pewnością więc mandat uzyska, gdyż był w gruncie rzeczy kandydatem Parlamentu Europejskiego, do którego należy ostateczny głos.

Powołanie Junckera ma zaletę: to doświadczony polityk, zwolennik dalszej integracji krajów członkowskich. Ma też i wadę: trudno w jego przypadku mówić o nowej twarzy w Europie, choć pewnie opinia publiczna chętniej powitałaby kogoś z nową energią.

Nominacji sprzeciwiał się i sprzeciwia premier brytyjski, David Cameron, który otwarcie mówi, że Juncker jest złą kandydaturą w złym czasie. Właśnie dlatego, że chce dalszej integracji, a zdaniem Camerona Europejczycy jej nie chcą. Cameron dziś przegrał, ale jeszcze ma na głowie referendum w sprawie pozostania Wielkiej Brytanii w Unii. Tej ostatniej musi zależeć na utrzymaniu Wielkiej Brytanii, a nominacją utrudniła Cameronowi sytuację. Jak ma przekonywać do Europy, skoro wyszło na jaw, że jego głos na forum się nie liczy, a w każdym razie mało waży? Oczywiście trudno zaakceptować, by brytyjski sprzeciw obalał nominację, ale z drugiej strony przez całe miesiące czas Komisji będzie marnowany na spory z Brytyjczykami. Może lepszy byłby jakiś kandydat kompromisowy?

Klamka zapadła. Niestety, Unia nie dorosła jeszcze do czasów, kiedy na przewodniczącego Komisji będzie powołany równorzędny partner szefów rządów.

Więcej na ten temat
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Świat

Dyplomaci jak hostessy – tak działa polskie MSZ

PiS w zasadzie nie prowadzi polityki zagranicznej. Nie potrzebuje więc doświadczonych ambasadorów. Chyba że do roli hostess.

Grzegorz Rzeczkowski
09.10.2019
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną