Osoby czytające wydania polityki

„Polityka”. Największy tygodnik w Polsce.

Wiarygodność w czasach niepewności.

Subskrybuj z rabatem
Świat

Duch dżihadu

Konflikt izraelsko-palestyński: znów giną dzieci

Grupa ortodoksyjnych antysyjonistycznych Żydów z organizacji Naturei Karta protestuje po zamordowaniu palestyńskiego 16-latka. Grupa ortodoksyjnych antysyjonistycznych Żydów z organizacji Naturei Karta protestuje po zamordowaniu palestyńskiego 16-latka. AFP / EAST NEWS
Szkolone przez Amerykanów palestyńskie służby policyjne tracą panowanie nad sytuacją, a izraelskie władze nie spieszą się z sądzeniem osadników, którzy używają broni nie tylko dla własnej obrony.

Zabójstwo trzech izraelskich nastolatków, którzy autostopem chcieli przyspieszyć wakacyjny powrót do domu w okolicach Hebronu, śmierć arabskiego ucznia piątej klasy z premedytacją zastrzelonego przez Izraelczyka w miasteczku Dura na Zachodnim Brzegu i kolejnego w mieście Szoafat w izraelskiej Galilei, w ostatnim tygodniu zbulwersowały opinię światową. Zdają się też wyraźnie wskazywać, że nieudolność w szukaniu pokojowego rozwiązania konfliktu prowadzi do sytuacji, w której elementy terrorystyczne z jednej strony i z niczym nieliczący się fanatycy z drugiej strony przejmują inicjatywę w swoje ręce.

Amnesty International szacuje, że za konflikt izraelsko-palestyński zapłaciło życiem ponad 200 dzieci palestyńskich i 50 izraelskich. Nie były to jednak ofiary namierzone indywidualnie, lecz nieuchronny wynik trzech zbrojnych intifad. Ofiary ubiegłego tygodnia świadczą, że działacze Hamasu coraz liczniej wsiąkają w struktury palestyńskiego Zachodniego Brzegu i przenoszą do Autonomii ducha dżihadu. Szkolone przez Amerykanów palestyńskie służby policyjne tracą panowanie nad sytuacją, a izraelskie władze nie spieszą się z sądzeniem osadników, którzy używają broni nie tylko dla własnej obrony. Jeśli proces ten nie zostanie w porę opanowany, wszystkie rokowania pokojowe będą także w przyszłości skazane na niepowodzenie. Warunki zacznie dyktować ulica. Gdy zwyciężają nieposkromione emocje, nie ma już miejsca na kompromisowy zdrowy rozsądek.

Polityka 28.2014 (2966) z dnia 08.07.2014; Komentarze; s. 6
Oryginalny tytuł tekstu: "Duch dżihadu"
Reklama