Osoby czytające wydania polityki

„Polityka”. Największy tygodnik w Polsce.

Wiarygodność w czasach niepewności.

Subskrybuj z rabatem
Świat

Kreml: Trzeba bronić suwerenności i integralności terytorialnej Rosji

[godz. 10:45] Reuters: Pociąg-chłodnia dotarł do Charkowa. Na miejscu są śledczy z Malezji.

PONIEDZIAŁEK, 21 lipca

[godz. 19:00] Wicepremier Ukrainy poinformował, że znaleziono wszystkie ciała ofiar katastrofy. Dziennikarze agencji AP donoszą, że pociąg, który ma przetransportować ciała do Charkowa, właśnie wyruszył z miasta Torez. 

[godz. 13:40] Szef ochrony Władimira Putina: trzeba zadbać o bezpieczeństwo Rosji. Putin spotka się we wtorek z Radą Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej, by omówić strategie obrony suwerenności i integralności państwa.

[godz. 13:30] Malezyjscy eksperci negocjują z Aleksandrem Borodajem, dowódcą separatystów.

[godz. 12:05] „Pociąg jedzie. Nie wiemy, jak długo, nie wiemy, dokąd, ale ważne, żeby dotarł gdzieś, gdzie będziemy mogli wykonywać naszą pracę” – mówił szef zespołu specjalistycznego z Holandii.

[godz. 12:00] Przez Donieck przejechał właśnie czołg. Teren jest pod kontrolą separatystów.

[godz. 11:45] Władimir Putin: tragedia na Ukrainie nie powinna być wykorzystywana dla egoistycznych celów politycznych. „Nikt nie powinien – i nie ma prawa – wykorzystywać tej tragedii do osiągnięcia własnych celów. Takie zdarzenia nie powinny dzielić. Powinny jednoczyć”. Putin apeluje, by zaprzestać rozlewu krwi i rozpocząć negocjacje.

[godz. 10:45] Arsenij Jaceniuk podczas konferencji prasowej: Trzeba pociągnąć do odpowiedzialności tych, którzy dopuścili się tej „zbrodni przeciw ludzkości”. Jaceniuk zapewnił, że Ukraina przekaże ciała do obdukcji, jeśli tylko pociąg – kontrolowany przez „krwawych partyzantów” – opuści Torez. Premier Ukrainy poinformował, że SBU rozpoczęła już kompleksowe śledztwo. 

[godz. 9:55] „Bloomberg”: Najbogatsi biznesmeni w Rosji są rozzłoszczeni, że polityka Putina prowadzi do rujnujących sankcji. Ich zdaniem Rosja wskutek konfliktu może stać się wyrzutkiem, jak Białoruś Łukaszenki. Elity są przerażone – czytamy w „Bloombergu”.

[godz. 9:50] W Doniecku trwają walki, eksperci nie mogą dojechać na miejsce tragedii – piszą dziennikarze na Twitterze.

[godz. 9:45] Associated Press: znaleziono kolejnych 21 ciał. 

[godz. 9:35] George Osborne, kanclerz skarbu Wielkiej Brytanii: rozważane są dalsze sankcje wobec Rosji. Międzynarodowi specjaliści potrzebują dostępu do miejsca tragedii, ale to Rosja „trzyma klucz”. „Chcemy żyć w świecie, w którym szanuje się granice, a krajowym liniom lotniczym nic nie zagraża”, mówił Osborne. I dodał: „Gdy wprowadzasz sankcje, to zawsze istnieje ryzyko, że najbardziej wpłyną na Ciebie. Ale jeśli ich nie wprowadzisz, ten wpływ może być jeszcze groźniejszy. Robimy to zarówna dla naszego bezpieczeństwa ekonomicznego, jak i dla ochrony naszej terytorialnej integralności”.

[godz. 9:30] Maxim Trudolyubow, „The New York Times”: przepaść między Ukrainą i Rosją urosła do rozmiarów międzynarodowego konfliktu. Separatyści zawsze mieli w Rosjanach poparcie. A od czasów zaprzysiężenia Petra Poroszenki oficjalne rosyjskie media przekonywały, że władza na Ukrainie jest faszystowska, zmanipulowana przez Zachód. Sami Rosjanie zaś są antyametykańscy, antyeuropejscy i coraz bardziej podejrzliwi. Korzenie takiej postawy sięgają czasów Związku Radzieckiego.

Rosja zaczyna być państwem otaczanym przez wrogów, na własne życzenie. 

[godz. 7:30] Rekordowe poparcie dla Putina. Z najświeższych badań Instytutu Gallupa wynika, że prezydentowi ufa 83 proc. Rosjan. Pierwszy raz od 2008 roku Rosjanie wierzą, że ich lider prowadzi ich we właściwym kierunku. 78 proc. ludzi ufa wojsku, 64 proc – rządowi, 39 proc. – wierzy w uczciwość wyborów. 65 proc. cieszy się dużym poczuciem wolności, a 35 proc. dostrzega poprawę warunków ekonomicznych w kraju. 

[godz. 7:00] Reuters: do tej pory znaleziono 251 ciał.

[godz. 6:00] Władimir Morozow, ambasador Rosji w Australii w „Financial Review”: Moskwa poprze rezolucję ONZ, żeby w sprawie tragedii na Ukrainie przeprowadzić międzynarodowe śledztwo. „Rosja będzie popierać rezolucję... tak długo, jak długo nie będzie się wskazywać winnych”.

[godz. 5:00] Premier Australii Tony Abbott na konferencji prasowej: po rozmowie ze światowymi przywódcami ogólne nastroje ocenia jako surowsze i bardziej wrogie. O rozmowie z Putinem zdawkowo: „Putin powiedział rzeczy słuszne. Teraz musi po prostu dotrzymać słowa”. Zawetowanie rezolucji ONZ przez Rosję byłoby, zdaniem Abbotta, bardzo szkodliwym posunięciem.

[godz. 4:30] W poniedziałek, 21 lipca, odbędzie się głosowanie Rady Bezpieczeństwa ONZ w sprawie przeprowadzenia międzynarodowego śledztwa. 

NIEDZIELA, 20 LIPCA

[godz. 21:30] David Cameron rozmawiał z premierem Australii Tonym Abbottem o nowej rezolucji ONZ: Przywódcy nie będą zaskoczeni, jeśli Rosja opowie się przeciwko. Mimo to będą się starać wywierać na Władimirze Putinie presję.

[godz. 21:20] Nie upolityczniajmy tego śledztwa: mówi Władimir Putin. Na portalu Ria Novosti czytamy: Putin postuluje, by w toku dochodzenia powstrzymać się od pochopnych wniosków. Putin miał tak powiedzieć do premiera Wielkiej Brytanii Davida Camerona.

[godz. 21:15] Na miejsce dotarli przedstawiciele Międzynarodowej Agencji Lotnictwa Cywilnego ONZ (ICAO). Czteroosobowy zespół będzie badać przyczyny tragedii. ICAO interweniuje rzadko. Współpracę w tym wypadku podejmuje na wniosek ukraińskich władz.

[godz. 21:00] Shaun Walker, „The Guardian”: świat patrzy na Rosję z coraz większą wrogością. Na miejscu tragedii panuje chaos: zamaskowani mężczyźni wymachują bronią. Ciała są wywożone w pociągach-chłodniach, z początku przy otwartych drzwiach. Skromna misja OBWE ogranicza się do monitorowania tego, co się dzieje. Nie ma śladu po międzynarodowych ekspertach, dowody znikają, do niedzieli nikt nie wiedział, dokąd zabierane są ciała. „Nie wolno nam liczyć ciał, to zbyt trudne w tej sytuacji” – mówił Alexander Hug z OBWE. Michael Bociurkiw, inny członek OBWE, dodał: „Nie da się dostać do wagonów bez specjalnego sprzętu. Odór jest bardzo, bardzo intensywny”. Nikt nie panuje nad sytuacją.

[godz. 20:50] Malezyjskie Linie Lotnicze w liczbach (za magazynem „Time”):

Pierwszy lot: 1 października 1972
Skład floty: 151 samolotów
Liczba lotów (dziennie): 340
Liczba pracowników: 19577
Dochody w roku 2013: 15 121 204 dol.
Liczba pasażerów w roku 2013: 20 733 000
Liczba obsługiwanych krajów: 29
Liczba katastrof przed rokiem 2014: 2 

[godz. 20:30] Premier Holandii Mark Rutte rozmawiał telefonicznie z Władimirem Putinem. Obaj przywódcy zgodzili się, że trzeba zrobić wszystko, by umożliwić badania międzynarodowym specjalistom.

[godz. 20:20] Wojsko holenderskie pisze list do minister obrony Jeanine Hennis-Plasschaert: proszę nas wysłać na akcję zbrojną na Ukrainę. Pełna treść listu tutaj.

[godz. 20:10] Następny krok Putina – inwazja na wschodnią Ukrainę? – zastanawia się „Financial Times”.

[godz. 19:55] Obserwatorzy OBWE: ciała przetrzymywane w wagonach w temperaturze -5 stopni Celsjusza.

[godz. 19:45] Premier Holandii Mark Rutte: „Wszystkie wysiłki są skierowane na oddanie kontroli nad pociągiem [którym przewożone są ciała ofiar  przyp. red.] ukraińskim władzom”. Rutte poinformował, że jutro na miejscu będzie zespół specjalistów zajmujących się identyfikacją ciał. 

[godz. 19:20] Philip Hammond, minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii: „Na »kumpli« Putina mogą zostać nałożone dodatkowe sankcje”.

[godz. 19:15] Nagranie dźwiękowe dowodzące, że separatyści ukrywają czarne skrzynki:

[godz. 19:10] David Cameron rozmawiał z Władimirem Putinem: ofiary zasługują na godny pogrzeb. Cameron prosił prezydenta Rosji o odblokowanie dostępu do miejsca tragedii. 

[godz. 18:40] Nowy minister obrony Wielkiej Brytanii Michael Fallon oskarżył Władimira Putina o „sponsorowanie terroryzmu” oraz, zwracając się bezpośrednio do prezydenta Rosji, nakazał mu „wycofać się ze wschodniej Ukrainy” i zostawić ją Ukraińcom.

[godz. 18:15] Ciała ofiar wywożone pociągiem w nieznanym kierunku. Według niepotwierdzonych doniesień w wagonach-chłodniach jest ich co najmniej 196.

[godz. 17:50] Sekretarz stanu USA John Kerry: Rosja szkoliła separatystów w obsłudze rakiet przeciwlotniczych. System do zestrzelenia B777 pochodził z tego kraju.

[godz. 14:00] Dziennikarka Harriet Salem: Doniecka Republika Ludowa twierdzi, że czarne skrzynki przewieziono do Doniecka, w „bezpieczne miejsce”, i zostaną przekazane ekspertom. 

[godz. 13:55] Paweł Pieniążek, polski korespondent:

[godz. 13:50] Dziennikarze relacjonują z miejsca tragedii:

[godz. 13:20] Niemcy, Francja i Wielka Brytania będą dziś „naciskać” na Władimira Putina. Prezydent Rosji ma wpłynąć na separatystów, żeby nie blokowali ratownikom i badaczom dostępu do miejsca tragedii – ustalili w rozmowie François Hollande, Angela Merkel i David Cameron. „Jeśli Rosja nie podejmie działań natychmiast, Unia Europejska wyciągnie konsekwencje”. Rada Spraw Zagranicznych UE zbierze się we wtorek.

[godz. 12:45] Philip Hammond, minister spraw zagranicznych w Wielkiej Brytanii: „Rosjanie powinni wiedzieć, że są na oczach całego świata. To, jak się zachowują, wpłynie na to, jak świat będzie ich postrzegał w najbliższych miesiącach i latach” – mówił w wywiadzie dla Sky News. Dodał: „Rosja lubi postrzegać ten konflikt jako spór między nią a Unią Europejską, między nią a Zachodem. Ale to nam mówi wyłącznie o Rosji, o tym, że jeśli nie zachowa się właściwie, stanie się pariasem”. 

Hammond dodał, że Wielka Brytania i Australia pracują wspólnie nad rezolucją, którą w poniedziałek przedstawią Radzie Bezpieczeństwa ONZ.

[godz. 12:30] David Cameron w „The Sunday Times”: „Obecna sytuacja to bezpośredni skutek dążeń Rosji do destabilizacji suwerennego państwa i jego terytorialnej integralności”. Cameron apeluje do Rosjan, by przestali wspierać separatystów, i do przywódców Europy – żeby podjęli zdecydowane działania.

[godz. 12:00] „LifeNews” czy „LieNews”? Mowa o rosyjskiej telewizji. Niżej film, który – zdaniem internautów – dokumentuje sposób, w jaki Rosjanie fałszują informacje o zestrzeleniu boeinga:

[godz. 11:55] Ukraińska Rada Bezpieczeństwa: Rosja wciąż dostarcza separatystom ciężką broń. Andrij Łysenko, rzecznik Rady, twierdzi, że Rosjanie robią wszystko, żeby zatrzeć ślady.

[godz. 11:45] „Die Zeit”: pijani żołdacy plądrują miejsce tragedii. Teren nie jest zabezpieczony ani odizolowany. Dziennikarze piszą poza tym, że separatyści wymachują karabinami maszynowymi. „To nie do przyjęcia, to brak szacunku dla ofiar i ich rodzin” – „Die Zeit” cytuje Marka Rutte’a, premiera Holandii.

[godz. 11:30] Dziennikarze podają na Twitterze, że obserwatorzy OBWE opuszczają miejsce tragedii. Obserwatorzy twierdzą zaś, że na miejscu nie było żadnych międzynarodowych śledczych.

[godz. 11:00] Reuters: Zdaniem świadków ciała zostały wywiezione do miasta Torez, 15 km od miejsca tragedii. „Coś zostało nam dostarczone, kazali czekać” – powiedział jeden z kolejarzy.

[godz. 9:00] Ukraińskie władze wystosowały do rebeliantów list z prośbą o umożliwienie przeprowadzenia śledztwa i oględzin miejsca tragedii.

[godz. 8:10] W miejscu, gdzie spadły szczątki zestrzelonego boeinga, odnaleziono ciała 196 pasażerów. Nadal trwają poszukiwania ciał pozostałych 102 ofiar.

[godz. 8:00] Ostre słowa brytyjskiego premiera Davida Camerona. Jak stwierdził: jeśli Rosja nie zmieni swojego stosunku do Ukrainy, to Europa i Zachód będą musiały fundamentalnie zmienić swoje podejście do Rosji. Zaapelował również, by przekuć gniew po zestrzeleniu samolotu w działanie: „Czasami zachowujemy się tak, jak byśmy potrzebowali Rosji bardziej niż Rosja nas” – podkreślił Cameron.

[godz. 7:30] Służba Bezpieczeństwa Ukrainy opublikowała zdjęcie, na którym – zdaniem SBU – widać ślad po wystrzeleniu rakiety, która trafiła malezyjskiego boeinga. SBU twierdzi, że udało się ustalić, z którego miejsca został odpalony pocisk. 

 

grafika

[godz. 7:10] Amerykański Departament Stanu: „Nakłaniamy Rosję do respektowania zobowiązań i oczekujemy, że publicznie wezwie separatystów, by zrobili to samo”.

[godz. 6:00] Okolice miejsca tragedii.

[godz. 00:10] Ukraiński prezydent Petro Poroszenko domaga się od ONZ uznania separatystów z Ługańska i Doniecka za terrorystów.

SOBOTA, 19 LIPCA

[godz. 23:35] Tytuły na okładce „Sunday Timesa” nie pozostawiają żadnych wątpliwości, co Brytyjczycy myślą na temat winnych katastrofy: „Rosja na ławie oskarżonych” oraz „To jest okrucieństwo zrodzone w Moskwie”. David Cameron pisze, że zestrzelenie malezyjskiego samolotu to skandal na skalę międzynarodową.

grafika

[godz. 23:30] „Byłem wstrząśnięty zdjęciami świadczącymi o pozbawionym wszelkiego szacunku zachowaniu na tym tragicznym miejscu” – stwierdził premier Holandii Mark Rutte. „Prezydent Rosji Władimir Putin ma ostatnią szansę pokazania, że poważnie podchodzi do udzielenia pomocy w wydobyciu ciał ofiar katastrofy malezyjskiego samolotu” – dodał.

[godz. 18:00] Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow i sekretarz stanu USA John Kerry zgodzili się, że obydwa kraje powinny wykorzystywać swoje wpływy do końca działań wojennych na Ukrainie. Strony są poza tym zgodne, że wszystkie dowody, w tym rejestratory lotu, należy udostępnić śledczym, a eksperci powinni mieć możliwość pracy na miejscu. Podkreślono również, że konfliktu z pewnością nie zakończą działania militarne, „on może być rozwiązany tylko pokojowo, poprzez osiągnięcie międzynarodowego konsensusu”.

[godz. 17:45] Kolejne zdjęcia z miejsca tragedii.

[godz. 17:45] Holenderski minister spraw zagranicznych Frans Timmermans: Holandia jest wściekła, że ciała są przeciągane z miejsca na miejsce. 

[godz. 17:12] Malezyjskie Linie Lotnicze opublikowały pełną listę nazwisk pasażerów

[godz. 17:00] Malezyjskie Linie Lotnicze: linie nie będą używać numeru lotu MH-17, z szacunku dla ofiar tragedii. Od przyszłego piątku trasa będzie zmieniona na MH-19.

[godz. 16:55] Tak wygląda codzienność w Ługańsku – piszą internauci na Twitterze.

[godz. 16:50] Oksana Grytsenko, „The Guardian”: rebelianci strzelali w powietrze kilka razy, żeby odstraszyć dziennikarzy. Przenoszą ciała i niszczą dowody. Jeden z nich, nazywany Grumpym, miał powiedzieć: „Może to robiliśmy, może nie. Ja osobiście nie brałem w tym udziału”.

[godz. 16:00] Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU): dokładnie ustalono miejsce, z którego wystrzelono rakietę. SBU publikuje zdjęcia, które pokazują smugę po pocisku i separatystów starających się ukryć system rakietowy Buk. Rakietę, według wstępnych ustaleń, wystrzelono z okolic miejscowości Sniżne. „Znamy dokładne miejsce wystrzału, ale w interesie śledztwa nie informujemy o tym” – mówił Witalij Naida, szef departamentu kontrwywiadu SBU.

grafika

[godz. 15:45] Oświadczenie rosyjskiego MSZ: „Rosja apeluje do obu stron ukraińskiego konfliktu, wzywając je do uczynienia wszystkiego, co możliwe, by umożliwić międzynarodowym ekspertom dostęp do miejsca, w którym spadł samolot, żeby mogli podjąć czynności niezbędne do podjęcia śledztwa”.

[godz. 15:20] Max Seddon z Agencji AP z miejsca tragedii: 

[godz. 13:55] Premier Donieckiej Republiki Ludowej Aleksandr Borodaj: „Bojownicy nie ruszali szczątków samolotu. Dotąd nie odnaleźli czarnych skrzynek. Nie wiedzą, gdzie są”. Dodał: „Separatyści obawiają się o los ciał niewinnych ludzi, które rozkładają się na słońcu. W przypadku opóźnienia rezerwują sobie prawo zabrania ich z miejsca katastrofy”. O pomoc zwrócili się do Rosji. Borodaj twierdzi, że samolot został zestrzelony przez wojsko ukraińskie.

[godz. 13:45] Siergiej Riabkow, rosyjski wiceminister spraw zagranicznych: USA obwiniają Rosjan, mimo że wyniki śledztwa nie są jeszcze znane. Riabkowa oburzyło wystąpienie Baracka Obamy. „Wypowiedzi przedstawicieli USA świadczą o tym, że percepcja Waszyngtonu jest głęboko zaburzona” – powiedział.

[godz. 13:30] Witalij Naida, szef departamentu kontrwywiadu Służby Bezpieczeństwa Ukrainy: „Rebelianci nie potrafią obsługiwać systemu BUK. Jesteśmy przekonani, że załoga była rosyjska”. I dalej: R„akietę wystrzelono z okolic Sniżnego. Wiemy dokładnie, z jakiego miejsca. To terytorium kontrolowane przez separatystów. Separatyści dysponowali trzema wyrzutniami Buk. Dwie z nich w nocy nielegalnie opuściły terytorium Ukrainy”.

[godz. 13:20] Angela Merkel dziś ponownie rozmawiała z Władimirem Putinem. Przekonywała go, żeby „wywarł wpływ na rebeliantów”. Przywódcy zgodzili się, że śledztwo powinno być przeprowadzone „ostrożnie i obiektywnie”.

ForumAngela Merkel w rozmowie z Władimirem Putinem

[godz. 13:10] Minister transportu z Malezji Liow Tiong Lai: „Proszę społeczność międzynarodową o pomoc w zabezpieczeniu miejsca katastrofy”. 

„Istnieją przesłanki, że kluczowe dowody w sprawie nie zostały zachowane na miejscu katastrofy” – dodał szef resortu.

[godz. 13:05] Nagłówek dzisiejszego wydania holenderskiego dziennika „De Telegraaf”: „Mordercy”.

grafika

[godz. 13:00] Reporter Max Seddon pisze na Twitterze o „przynajmniej 58 porozrzucanych ciałach”. W kolejnym tweecie dodaje:

Wcześniej dziennikarz pisał o „ekspertach”, którzy pojawili się nagle na miejscu katastrofy.

[godz. 12:30] Obserwatorzy OBWE wciąż nie mogą dotrzeć na miejsce katastrofy. Dostęp blokują im separatyści uzbrojeni w karabiny maszynowe. Taką informację zamieścił na Twitterze Christopher Miller, korespondent „Kiev Post”.

[godz. 12:10] Oświadczenie ministrów spraw zagranicznych Francji, Niemiec i Polski:

„Jesteśmy wstrząśnięci tragiczną katastrofą samolotu MH-17 linii Malaysian Airlines. Składamy wyrazy najgłębszego współczucia tym, którzy w tym strasznym wypadku stracili swoich bliskich, przyjaciół i kolegów. Apelujemy o szczegółowe zbadanie przyczyn i okoliczności katastrofy lotniczej, co wymagać będzie natychmiastowego wstrzymania działań zbrojnych oraz umożliwienia międzynarodowym zespołom pełnego dostępu do miejsca katastrofy.

Jeżeli zostanie potwierdzone, że samolot został faktycznie zestrzelony, osoby, które brały w tym udział, będą pociągnięte do odpowiedzialności. Nie wolno im udzielać żadnego dalszego bezpośredniego ani pośredniego wsparcia. Incydent ten jednocześnie pokazuje jak skrajnie niebezpieczna stała się sytuacja we wschodniej Ukrainie. Wielu niewinnych ludzi straciło życie. Jeszcze więcej zostało zmuszonych do ucieczki. W związku z tym tragicznym wydarzeniem wzywamy wszystkie strony zaangażowane w konflikt, aby przypomniały sobie o ciążącej na nich odpowiedzialności oraz aktywnie i wspólnie włączyły się w doprowadzenie do natychmiastowego, pełnego i trwałego zawieszenia broni.

Musimy utorować drogę do nowego rozwiązania wszelkich spornych kwestii poprzez szczery dialog”.

Aktualna sytuacja w regionie według Krajowej Rady Bezpieczeństwa i Obrony Ukrainy: 

NSDC of Ukraine/TwitterObecna sytuacja polityczna w regionie

[godz. 11:10] Agencje informują, że separatyści wywożą ciała do kostnicy w Doniecku (w sumie 38), gdzie sekcje chcą przeprowadzać nieznani ludzie „z rosyjskim akcentem”.  Mają trwać także poszukiwania ciężarówek, którymi chcą przetransportować szczątki zestrzelonego boeinga. Władze ukraińskie twierdzą, że separatyści chcą wywieźć wrak do Rosji i nie pozwalają ukraińskim ekipom poszukiwawczym, które są na miejscu, na zabezpieczenie zwłok i fragmentów maszyny.

[godz. 10:10] Separatyści kontrolujący miejsce katastrofy wywieźli w nieznanym kierunku 36 ciał. Do tej pory odnaleziono w sumie 186 ciał pasażerów lotu MH17.

PIĄTEK, 18 LIPCA

[godz. 22:05] Rzecznik Davida Camerona: jest duże prawdopodobieństwo, że samolot został zestrzelony przez separatystów. Jego zdaniem separatyści odpalili w czwartek pocisk rakietowy z miasta Torez, znajdującego się na obszarze pod ich kontrolą.

[godz. 22:00] Stanisław Koziej, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego: „Zestrzelenie malezyjskiego samolotu nad Ukrainą będzie bodźcem, który zmieni podejście zachodnich sojuszników do tego konfliktu. Będzie także argumentem za postulowanym przez Polskę wzmocnieniem wschodniej flanki NATO”.

[godz. 21:00] Obserwatorzy OBWE nie dotarli na miejsce tragedii. Zostali zablokowani przez separatystów. 

[godz. 18:30] Konferencja prezydenta RP Bronisława Komorowskiego: „Przesłałem do Petra Poroszenki depeszę, w której przedstawiłem nasz punkt widzenia, potwierdzając naszą solidarność z Ukrainą oraz wskazując na odpowiedzialność – polityczną, moralną i prawną – tych, którzy doprowadzili do tej sytuacji. Te kontakty będą podtrzymywane” – zapewnił prezydent. 

„To zdarzenie ma ogromną wagę także dla nas” – mówił. „To nie jest wyłącznie problem krajów z tego samego regionu. To problem globalny – próby oderwania terytoriów Ukrainy przez Rosję doprowadziły do skutków również w krajach położonych daleko”. 

Prezydent był też wdzięczny Barackowi Obamie, który podczas swojej konferencji prasowej wyraził „wolę przywództwa w tej sprawie, ważną z punktu widzenia likwidacji konfliktu”.

Zdaniem Bronisława Komorowskiego konflikt ukraińsko-rosyjski to sprawdzian dla skuteczności NATO. 22 lipca odbędzie się szczyt państw regionu – „od Estonii na północy po Bułgarię na południu” – podczas którego zostaną podjęte próby wypracowania wspólnego stanowiska. „Ważne jest, żebyśmy konsekwentnie wskazywali na konieczność trwałego rozwiązania konfliktu poprzez jego likwidację. Wstrzymanie ognia ma ogromny sens, ale chcielibyśmy, aby towarzyszyły temu działania powstrzymujące próby destrukcji Ukrainy”.

Prezydent wyraził nadzieję, że tragiczne wydarzenie na Ukrainie zmusi państwa zachodnie do refleksji. „Podobna refleksja może się dokonać także na Kremlu” – dodał. „Kompromitacja separatystów kompromituje ich popleczników”.

„Trzeba mieć nadzieję, że niektórym kręgom politycznym spadną z oczu łuski złudzeń” – podsumował prezydent Komorowski.

prezydent.pl/Materiały prywatneKonferencja Prezydenta RP w sprawie tragedii na Ukrainie

[godz. 17:50] Specjalnie zwołana konferencja prasowa Baracka Obamy: „Była to tragedia o skali globalnej. Musi zostać przeprowadzone międzynarodowe śledztwo. Nie można niszczyć dowodów.

USA zapewnią w tej sprawie pełne wsparcie. Ważne, żeby można było opierać się na faktach, nie tylko na spekulacjach. Oczy świata są skierowane na wschodnią Ukrainę. Gwarantujemy, że prawda zostanie ujawniona. Nadszedł czas, żeby pokój i bezpieczeństwo zostały na Ukrainie przywrócone”.

Mówił też o rozmowie z Władimirem Putinem. „Chcemy, by Rosja poszła taką drogą, by na Ukrainie zapanował pokój. Ale Rosja cały czas narusza suwerenność ukraińską. Dlatego nałożyliśmy dodatkowe sankcje”. „Rosja, separatyści i Ukraina – wszyscy oni mogą doprowadzić do ustabilizowania sytuacji” – dodał.

Barack Obama mówił też o ofiarach tej katastrofy: „Na pokładzie samolotu było prawie 100 badaczy, jadących na konferencję naukową do Australii; ludzi, którzy poświęcili życie na pomaganie innym. Wszyscy zostali nam odebrani”.

„Nie mamy czasu na propagandę, nie mamy czasu na gry” – podsumował prezydent USA.

[godz. 17:00] Samantha Power podczas posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ: „Separatyści i ich mocodawcy mają teraz dobre powody, żeby zatrzeć ślady. Dlatego bardzo ważne, żeby śledztwo zacząć natychmiast”.

[godz. 16:40] Separatyści przekażą Rosji czarne skrzynki.

[godz. 16:25] Rada Bezpieczeństwa ONZ wzywa do przeprowadzenia międzynarodowego, niezależnego śledztwa w sprawie katastrofy.

UN_News_Center/TwitterNadzwyczajne posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ

[godz. 16:00] OBWE: na miejscu katastrofy jest 30 jej współpracowników. 

[godz. 15:50] Premier Donald Tusk rozmawiał z kanclerz Niemiec Angelą Merkel przez telefon – poinformowała rzecznik rządu Małgorzata Kidawa-Błońska. Politycy chcą wypracować w sprawie wspólne stanowisko.

[godz. 15:40] „Walnęliśmy Su bo mieliśmy Buk” – to zdanie miało paść w rozmowie dwóch separatystów. 

[godz. 15:25] Malysia Airlines: Linie zabiegały, by samolot przeleciał przez przestrzeń Ukrainy na wysokości 10,7 km, ale ukraińskie służby kontroli lotów zaleciły, by wysokość wynosiła 10,1. 

Samolot działał sprawnie, latał od 17 lat. Ostatnią kontrolę techniczną przeprowadzono 11 lipca – mówił Huib Gorter, wiceprezydent europejskiej gałęzi Malaysia Airlines podczas konferencji na lotnisku Schiphol w Amsterdamie.

[godz. 15:00] Zaktualizowana lista pasażerów: 189 Holendrów, 44 Malezyjczyków (w tym 15 członków załogi), 27 Australijczyków, 12 Indonezyjczyków, 4 Brytyjczyków, 4 Niemców, 3 Filipińczyków, 1 Kanadyjczyk i 1 Nowozelandczyk.

[godz. 14:30] Wiceszef Malezyjskich Linii Lotniczych: „Z tego korytarza korzystało wiele linii lotniczych”.

[godz. 14:22] PAP podaje, że od momentu katastrofy ruch w polskiej przestrzeni powietrznej wzrósł o 10–15 proc.

[godz. 14:00] Specjalna konferencja premiera Donalda Tuska: „Zestrzelenie samolotu przez separatystów to hipoteza, która będzie wymagała udowodnienia, ale wydaje się najbardziej prawdopodobna. Mamy do czynienia z aktem terroru. 

W ostatnich dniach dwa inne samoloty zostały zestrzelone na terytorium Ukrainy. Nie ma żadnego usprawiedliwienia dla zestrzeliwania samolotów państwa nad jego terytorium. Ta tragedia – ze względu na jej cywilny charakter, rozmiar, fakt, że ofiary pochodzą z wielu krajów – jest szczególnie bolesna i wstrząsająca. Ona jest potwierdzeniem tego zła, które dzieje się dzisiaj we wschodniej części Ukrainy z przyczyny separatystów. Oburzenie na sprawców tej zbrodni musi przekładać się na oburzenie wobec tych, którzy ich wspierają. 

Musimy pamiętać, że zawieszenie broni, tak potrzebne, nie może być sposobem na utrzymanie status quo.

Przyjąłem raporty od ministrów spraw zagranicznych, spraw wewnętrznych, od wicepremier Bieńkowskiej w sprawie bezpieczeństwa polskich lotów cywilnych. Żadne samoloty LOT-owskie nie latają nad tym terytorium. Nie było i nie będzie zagrożenia dla polskich samolotów w związku z tym konfliktem. Po drugie – wszystkie informacje, które spływają od naszych służb, dowodzą, że to bardzo bolesne zdarzenie nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla bezpieczeństwa Polski. Nie mówię tu o konsekwencjach politycznych. 

Ta tragedia nie może pozostać bez reakcji. Powinna być ostatnim aktem tego zła, które dzieje się w stosunkach rosyjsko-ukraińskich. Wnioskiem powinna być presja na separatystów, a także na Rosję, żeby zaprzestała tych działań”. 

Kancelaria Rady Ministrów/Flickr CC by 2.0Konferencja Donalda Tuska ws. tragedii na Ukrainie

[godz. 13:45] Konferencja ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego: „Będąc we wtorek w Kijowie, mówiłem i pisałem o niebezpieczeństwach związanych z używaniem przez separatystów zaawansowanych rakiet przeciwlotniczych. Tak się kończy dostarczanie separatystom zaawansowanej broni. 

Dochodzenie przyczyn tej tragedii, ustalenie sprawców tej zbrodni musi mieć priorytet. Ukraina musi odzyskać władztwo nad miejscem upadku samolotu”.

[godz. 13:20] Marszałek Senatu Bogdan Borusewicz: Rosja odpowiedzialna za zestrzelenie malezyjskiego samolotu i wydarzenia na Ukrainie.

[godz. 12:56] Na miejscu katastrofy odnaleziono do tej pory 181 ciał.

Daily Mirror/TwitterUkraina składa kwiaty

[godz. 12:30] Premier Australii Tony Abbott oskarżył Rosję o zestrzelenie B777.

[godz. 12.15] Według doradcy szefa ukraińskiego MSW Antona Heraszczenki wyrzutnia, z której strzelano do malezyjskiego B777, wyjechała do Rosji minionej nocy.

[godz. 11:54] Kancelaria Premiera zapowiada oświadczenie Donalda Tuska o godz. 14.

[godz. 11:51] Rada Bezpieczeństwa Ukrainy: W momencie katastrofy B777 w pobliżu nie było żadnych samolotów sił powietrznych Ukrainy.

[godz. 11:23] Biuro prasowe Ukraińskiej Służby Bezpieczeństwa (SBU): „Wszczęto śledztwo w sprawie aktu terroru”. 

[godz. 11:20] Angela Merkel: „Nie widzę innej możliwości niż dialog i partnerstwo z Rosją, choć mamy poważne różnice zdań”.

[godz. 10:30] Kancelaria Prezydenta RP informuje: dziś o godz. 17 prezydent Bronisław Komorowski spotka się w sprawie katastrofy z premierem Donaldem Tuskiem.

[godz. 10:19] Malezyjskie linie lotnicze jeszcze dziś wydadzą specjalne oświadczenie. Malezyjski minister transportu zapewnił, że samolot był sprawny, wszystkie urządzenia działały poprawnie, a maszyna poruszała się właściwą ścieżką lotu.

[godz. 10:10] Oficjalnie oświadczenie polskiego MSZ: „Polska stanowczo potępia zestrzelenie samolotu pasażerskiego na terenie Ukrainy wschodniej kontrolowanym przez prorosyjskich separatystów. Szczególne oburzenie wywołuje fakt użycia zaawansowanej broni przeciwlotniczej przeciwko celowi cywilnemu”.

Resort złożył kondolencje rodzinom ofiar katastrofy i zapewnił, że wciąż ustala, czy na pokładzie nie było polskich obywateli. Tożsamości ok. 40 osób nie zidentyfikowano.

„Wzywamy do obiektywnego, międzynarodowego śledztwa, które wyjaśni przyczyny katastrofy. Z niepokojem przyjmujemy informację o przechwyceniu przez stronę ukraińską rozmów telefonicznych wskazujących, że za zestrzeleniem samolotu mogą stać prorosyjscy separatyści” – czytamy w oświadczeniu.

MSZ przypomina: minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski podczas ostatniej wizyty w Kijowie ostrzegał, że separatyści mogą dysponować zaawansowanymi rakietami ziemia-powietrze.

[godz. 10:00] MAK proponuje, by badaniem czarnych skrzynek i okoliczności katastrofy zajęła się specjalnie powołana międzynarodowa komisja.

[godz. 9:30] Malaysia Airlines podaje, z jakich krajów pochodzili pasażerowie tragicznego lotu:

grafika

[godz. 9:15] Państwowa Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych Ukrainy informuje, że odnaleziono ciała 121 ofiar katastrofy. W komunikacie wydanym przez tę Służbę czytamy, że w poszukiwaniach „przeszkadzają prorosyjscy bojownicy”.

[godz. 8:55] Agencja Reutera: Federalny Zarząd Lotnictwa USA zakazał cywilnym amerykańskim samolotom lotów nad wschodnią Ukrainą. „Te działania rozszerzają wystosowane przez Federalny Zarząd Lotnictwa w kwietniu br. zakazy lotów nad Krymem i strefami nad Morzem Czarnym i Morzem Azowskim” – czytamy w oświadczeniu.

[godz. 8:20] Rzecznik polskiego rządu Małgorzata Kidawa-Błońska poinformowała, że na pokładzie najprawdopodobniej nie było Polaków. – Ale mogło być jeszcze tak, że ktoś miał podwójne obywatelstwo i to trzeba jeszcze sprawdzić. Ale na dziewięćdziesiąt parę procent nie było tam polskiego obywatela – mówiła na antenie radiowej Jedynki.

[godz. 8:00] Znaleziono drugą czarną skrzynkę – podaje agencja AP. Na miejscu katastrofy są ekipy ratunkowe, policjanci i górnicy.

[godz. 7:55] Malezyjskie linie lotnicze podają, że w katastrofie zginęło 298 osób. Wiele z nich leciało do Melbourne w Australii na konferencję naukową.

[godz. 7:50] „South China Morning Post” donosi, że na pokładzie znajdowała się przynajmniej jedna osoba z Hong Kongu. Do tej pory potwierdzono, że samolotem leciało 154 Holendrów, 28 Australijczyków (z początku sądzono, że 27; nowe informacje podała minister spraw zagranicznych Julie Bishop), 43 Malezyjczyków, 11 Indonezyjczyków, 6 Brytyjczyków, 4 Belgów, 4 Niemców, 3 Filipińczyków i 1 Kanadyjczyk.

[godz. 7:45] 
Australijski Gabinet Tony’ego Abbotta ogłosił, że flagi na wszystkich budynkach rządowych będą opuszczone do połowy masztu. To dzień żałoby „dla tych, którzy stracili życie i nie mieli czasu, żeby pojąć to przerażające wydarzenie”. Podobną decyzję podjęto w Holandii. 18 lipca jest dniem żałoby narodowej.

[godz. 6:00] „The New York Times” publikuje mapę lotów: wszystkie samoloty omijają niebezpieczny region.

grafika

[godz. 00:58] Z informacji moskiewskiego biura „The New York Timesa” wynika, że Władimir Putin wezwał do gotowości wszystkie służby wojskowe i cywilne, tak by jak najszybciej wyjaśnić przyczyny katastrofy.

CZWARTEK, 17 LIPCA

[godz. 00:00] Barack Obama i Petro Poroszenko są zgodni co do tego, że czarne skrzynki powinny zostać na Ukrainie. Prezydenci rozmawiali wieczorem przez telefon. Obaj są zdania, że dowody należy pozostawić na Ukrainie do czasu, gdy zobaczą je śledczy. 

„Prezydent Poroszenko chętnie przyjął pomoc międzynarodowej grupy ekspertów, która ma zapewnić dokładne i przejrzyste śledztwo” – czytamy w komunikacie Białego Domu. 

[godz. 23:50] W piątek o 10:00 zbierze się Rada Bezpieczeństwa ONZ. Zwołanie nadzwyczajnej sesji Rada planowała, zanim doszło do katastrofy. „Rada będzie jeszcze pilniejsza” – mówił Mark Lyall Grant, brytyjski dyplomata.

[godz. 23:30] „Pragnę przekazać wyrazy współczucia i solidarności wszystkim rodzinom ofiar katastrofy. Polska w tych trudnych chwilach łączy się w bólu z bliskimi ofiar tego dramatu” – napisał w depeszy kondolencyjnej premier Donald Tusk.

[godz. 23:10] Malezyjskie linie lotnicze ustaliły tożsamość większości pasażerów: na pokładzie było 154 Holendrów, 27 Australijczyków, 43 Malezyjczyków, 11 Indonezyjczyków, 6 Brytyjczyków, 4 Belgów, 4 Niemców, 3 Filipińczyków i 1 Kanadyjczyk. Narodowość 47 pasażerów lotu nie jest jeszcze znana. Media donosiły o 23 Amerykanach. Mówi się, że wielu z nich leciało na konferencję naukową do Australii.

Samolot zniknął z radarów ok. 500 km od Kijowa – poinformował na konferencji pasowej przedstawiciel malezyjskich linii lotniczych.

[godz. 23:00] Władimir Putin podczas posiedzenia rządu stwierdził: – Państwo, na którego terytorium to się stało, jest odpowiedzialne za tę straszną tragedię. Dodał: – Do tragedii by nie doszło, gdyby na tej ziemi panował pokój

Wcześniej poprosił o minutę ciszy dla ofiar. – Musimy zrobić wszystko, co w naszej mocy, żeby Rosja, Ukraina i cały świat poznał obiektywne przyczyny katastrofy – deklarował prezydent Rosji.

[godz. 22:45] Prezydent Bronisław Komorowski złożył kondolencje władcy Malezji w związku z katastrofą boeinga 777 Malaysia Airlines. „W imieniu Narodu Polskiego oraz własnym chciałbym przekazać na ręce Waszej Królewskiej Mości najszczersze kondolencje rodzinom oraz bliskim ofiar tej tragedii. Okoliczności katastrofy wymagają jej jak najszybszego wyjaśnienia” – napisał w depeszy kondolencyjnej.

[godz. 22:40] Amerykański wywiad potwierdził, że samolot został zestrzelony rakietą ziemia-powietrze (podaje CNN).

grafika

[godz. 22:30] Ministerstwo Obrony Ukrainy opublikowało oświadczenie: w czasie, gdy doszło do katastrofy malezyjskiego samolotu, w przestrzeni powietrznej nie było myśliwców należących do ukraińskich sił zbrojnych, a Boeing 777 znajdował się poza strefą naziemnych systemów obrony przeciwlotniczej. 

[godz. 22:15] Przechwyciliśmy rozmowę dwóch funkcjonariuszy rosyjskiego GRU o tym, co się wydarzyło. Pierwszy to oficer GRU przysłany na Ukrainę z Rosji. Drugi, pułkownik, wysłuchuje jego relacji – mówił Andrij Deszczyca, szef Ukraińskiej SBU, na konferencji prasowej. Funkcjonariusze myśleli z początku, że zestrzelono wojskowy samolot transportowy.

Część opublikowanego zapisu rozmowy osób określanych jako „Major” i „Grek”:

Grek: Samolot rozpadł się w powietrzu niedaleko kopalni w Pietropawłowsku. Znaleźliśmy pierwsze dwieście [ciał]. To cywile. To cywilny samolot.
Major: Dużo ludzi?
Grek: Od cholery. Części wraku są rozrzucone metry dalej.
Major: Jakiego rodzaju to samolot?
Grek: Jeszcze nie wiem. Nie widziałem głównego wraku. Szukam ciał. Są części samolotu, siedzenia, ciała.
Major: Jest broń?
Grek: Absolutnie nie. Tylko cywilne rzeczy, produkty toaletowe, ręczniki.
Major: Są dokumenty?
Grek: Tak. Indonezyjskich studentów z Uniwersytetu Thompsona.

[godz. 21:40] Tania Branigan, korespondentka „The Guardian” z Chin, podaje: informację o katastrofie przyjęto w Azji z niedowierzaniem. Dla mieszkańców tych rejonów to druga taka tragedia w ciągu pięciu miesięcy (wcześniej, w marcu, zaginął Boeing 777-200ER). „Podejmiemy natychmiastowe dochodzenie” – zapewnił premier Malezji Najib Razak.

[godz. 21:27] Kolejne linie lotnicze deklarują, że będą omijać ukraińską przestrzeń powietrzną. Takie stanowisko przyjęły już m.in. Delta Air Lines (USA), Lufthansa (Niemcy), Aeroflot (Rosja) i Air France (Francja). Niżej wszystkie samoloty, które zmieniły trasy wskutek katastrofy.

grafika

[godz. 21:20] Ze świadkami tragedii rozmawiał dziennikarz CNN Noah Sneider. „Ludzie myśleli, że są bombardowani” – pisał na Twitterze. Ukraińcy składają kwiaty pod holenderską ambasadą w Kijowie.

grafika

[godz. 21:00] Stacja NBC News dotarła do osoby, która twierdzi, że widziała całe zdarzenie. „Wiecie, jak wygląda ślad, który ciągnie się za samolotem? Tu było tak samo, tylko że to był ślad po rakiecie wystrzelonej z ziemi” – powiedział  świadek, Andriej Taraszenko, górnik. Wracał właśnie z pracy i znajdował się ok. 5 km od miejsca tragedii. Mówi, że najpierw zobaczył biały ślad, a dwie sekundy później usłyszał huk eksplozji. Po chwili dostrzegł dym unoszący się znad ziemi. 

[godz. 20:50] Petro Poroszenko spotkał się z przedstawicielami Rady Najwyższej Ukrainy. Prezydent zaznaczył, że zestrzelenia samolotu w regionie Doniecka nie można nazwać incydentem ani katastrofą – to był akt terrorystyczny. Arsenij Jaceniuk mówił z kolei, że konieczne jest przeprowadzenie międzynarodowego śledztwa, które pozwoli ustalić przyczyny katastrofy.

[godz. 20:35] Rosyjskie ministerstwo ds. sytuacji nadzwyczajnych wyraziło gotowość do udzielenia Ukrainie wsparcia na miejscu katastrofy. „Rosyjskie służby wysłały oficjalny wniosek do naszych ukraińskich kolegów o współpracę na miejscu rozbicia się boeinga na terytorium ukraińskim” – powiedział szef resortu ds. sytuacji nadzwyczajnych Władimir Puczkow. Nie ma informacji o ewentualnej odpowiedzi strony ukraińskiej.

[godz. 20:20] Na Twitterze pojawiły się zdjęcia systemu rakietowego Buk, widzianego dziś w ukraińskim mieście Sniżne.

grafika

[godz. 20:12] „Udzielimy Ukrainie wszelkiej możliwej pomocy” – mówił na konferencji prasowej prezydent USA Barack Obama.

[godz. 20:11] Minister spraw zagranicznych Francji Laurent Fabius poinformował, że w katastrofie zginęło czterech Francuzów. Holenderskie media podają z kolei, że na pokładzie było 71 obywateli tego kraju. 

[godz. 20:10] Separatyści poinformowali, że znaleźli czarne skrzynki samolotu malezyjskiego Boeinga 777, który rozbił się pod Donieckiem. Andriej Purgin, „pierwszy wicepremier” samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej, dodał, że zostaną one przekazane do MAK, do Moskwy. „Pracują tam eksperci najwyższej klasy, którzy będą mogli dokładnie ustalić przyczynę katastrofy, chociaż i tak jest ona jasna” – mówi Andriej Purgin.

[godz. 20:00] Jak podaje Centrum Informacyjne Rządu, trwa spotkanie Donalda Tuska z ministrem obrony narodowej w sprawie katastrofy samolotowej na Ukrainie. Jutro o godz. 9 premier spotka się z szefami MSZ, MSW i ponownie z szefem MON.

[godz. 19:55] RIA Novosti powołuje się na relację anonimowej osoby, twierdzącej, że widziała moment uderzenia, po którym nastąpiła eksplozja i samolot zaczął spadać w kierunku ziemi. 

[godz. 19:40] „Gazieta.ru”, rosyjski serwis internetowy, podaje, że za katastrofę odpowiada strona ukraińska.

TwitterMiejsce katastrofy - Ukraina

[godz. 19:30] Interfax poinformował, że na pokładzie samolotu znajdowało się ponad 300 osób, w tym osiemdziesięcioro dzieci. Samolotem prawdopodobnie leciało też 23 obywateli USA, choć Departament Stanu jeszcze nie potwierdził tej informacji. Premier Holandii Mark Rutte – holenderskie media donoszą o ok. 70 ofiarach tej narodowości – wraca do Hagi z Brukseli, żeby interweniować na miejscu.

[godz. 19:20] Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko nazwał zestrzelenie samolotu „aktem terrorystycznym” – podaje agencja Interfax.

[godz. 19:00] Agencja Reuters publikuje pierwsze zdjęcia z miejsca katastrofy. Pojawiają się informacje, że ukraińska policja nie może dostać się na miejsce tragedii, bo separatyści zablokowali jej drogę. Separatyści twierdzą, że czarne skrzynki wyślą od razu do Rosji.

TwitterMiejsce katastrofy

[godz. 18:50]  Agencja Reuters podaje, że w czwartek po południu prezydenci Rosji i USA rozmawiali przez telefon. Mówili głównie o sytuacji na Ukrainie. W trakcie rozmowy doszło do katastrofy. O tragedii Obamę miał poinformować właśnie Putin.

[godz.18:25] Petro Poroszenko, prezydent Ukrainy, nie wykluczył, że samolot malezyjskich linii lotniczych mógł być zestrzelony. Zapewnił, że ukraińskie siły zbrojne nie mają nic wspólnego z tą tragedią. Poroszenko apelował o powołanie komisji międzynarodowej, która miałaby zbadać przyczyny katastrofy.

„Rząd domaga się przeprowadzenia szerokiego śledztwa międzynarodowego w sprawie zestrzelenia 14 lipca w obwodzie ługańskim samolotu An-26 sił zbrojnych Ukrainy, 16 lipca samolotu Su-25 sił zbrojnych Ukrainy oraz katastrofy malezyjskiego Boeinga 777 z udziałem Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego (ICAO) i Europejskiej Organizacji ds. Bezpieczeństwa Żeglugi Powietrznej (Eurocontrol)” – czytamy w komunikacie na stronie internetowej ukraińskiego rządu.

Adam Eberhard, wicedyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich, pisze na Twitterze: „Po zestrzeleniu boeinga wzrośnie presja na Ukrainę, żeby WSTRZYMAŁA operację antyterrorystyczną i zamroziła konflikt na rosyjskich warunkach”. 

[godz. 18:10] Na Twitterze i w serwisach internetowych pojawiły się zdjęcia z konta społecznościowego lidera separatystów Igora Striełkowa. Mężczyzna przyznaje, że separatyści zestrzelili samolot. Pisze o zestrzeleniu ukraińskiego samolotu AN-26 mniej więcej w tym samym czasie i miejscu, w którym doszło do katastrofy samolotu malezyjskich linii.

Tłumacząc: „W rejonie Toreza właśnie zestrzeliliśmy samolot AN-26, który spadł mniej więcej za kopalnią Progres. Uprzedzaliśmy, żeby nie latać po naszym niebie. Dalej separatyści nazywają samolot pogardliwie ptaszkiem i zapewniają, że samolot upadł na niezamieszkały teren, a cywile nie ucierpieli”.

grafika

[godz. 17.55] Andrij Łysenko, Rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy, informuje, że prorosyjscy separatyści mają sprzęt, który umożliwia zestrzelenie samolotów na dużych wysokościach. „Mamy informacje, że niektóre systemy wyrzutni rakietowych trafiły na teren Ukrainy, wśród nich system rakietowy Buk” – powiedział Łysenko. Dodał, że istnieją nagrania, ukazujące kolumnę z tego rodzaju sprzętem wojskowym jadącą przez Ługańsk.

[godz. 17:45] Na Ukrainie zebrał się rządowy sztab kryzysowy.

RT/TwitterFragment zestrzelonego samolotu

[godz. 17:30] Ruch lotniczy nad wschodnią Ukrainą kilkadziesiąt minut po katastrofie. Samoloty omijają ten region.

[godz. 16:20] Boeing 777 malezyjskich linii lotniczych rozbił się w czwartek późnym popołudniem na terytorium Ukrainy, niedaleko granicy z Rosją – podała agencja Interfax, powołując się na „źródła w kręgach lotniczych”. Na pokładzie samolotu znajdowało się 295, w tym 15 członków załogi. 

Malezyjskie linie lotnicze poinformowały na Twitterze, że straciły kontakt z maszyną.

grafika

Samolot leciał z Amsterdamu do Kuala Lumpur. Zaczął zniżać się do ziemi w odległości 50 kilometrów przed rosyjską przestrzenią powietrzną. Ukraińska milicja poinformowała, że spadł w okolicach miasta Szachtarsk w obwodzie donieckim. Obszar jest kontrolowany przez prorosyjskich separatystów.

Z pierwszych informacji wynika, że samolot został zestrzelony rakietą ziemia-powietrze, odpaloną najprawdopodobniej z systemu Buk. To system kierowanych rakiet ziemia-powietrze, opracowany jeszcze w ZSRR, zaprojektowany, żeby zwalczać trudne do przechwycenia cele, takie jak manewrujące samoloty czy śmigłowce.

WikipediaBuk

Doradca szefa MSW Ukrainy poinformował, że zginęły wszystkie osoby znajdujące się na pokładzie malezyjskiego samolotu.

Ukraiński działacz opublikował film dokumentujący moment po zestrzeleniu katastrofie:

Reklama

Warte przeczytania

Czytaj także

null
Ja My Oni

Jak dotować dorosłe dzieci? Pięć przykazań

Pięć przykazań dla rodziców, którzy chcą i mogą wesprzeć dorosłe dzieci (i dla dzieci, które wsparcie przyjmują).

Anna Dąbrowska
03.02.2015
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną