Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Świat

Niemcy na huśtawce

Berlin – między Waszyngtonem a Moskwą

Angela Merkel z wizytą u Baracka Obamy. Angela Merkel z wizytą u Baracka Obamy. Larry Downing/Reuters / Forum
Podsłuchiwany przez Amerykanów i kuszony przez Rosjan, Berlin próbuje zająć nową pozycję – dokładnie w połowie drogi między Waszyngtonem a Moskwą.
Merkel z Władimirem Putinem podczas obchodów D-Day w Normandii.Alexei Nikolskyi/RIA Novosti/Reuters/Forum Merkel z Władimirem Putinem podczas obchodów D-Day w Normandii.

Wyproszenie z Niemiec rezydenta CIA po odkryciu amerykańskich szpiegów w wywiadzie i ministerstwie obrony pokazało, w jak opłakanym stanie są stosunki niemiecko-amerykańskie, i to akurat w momencie, gdy 3 mld telewidzów widziało w przerwie finału na Maracanie niemiecką kanclerz cierpliwie wysłuchującą zasępionego Władimira Putina. Niemcom jednak bardziej po drodze z Rosją niż z Ameryką! – dośpiewano sobie w Kijowie. I to pomówienie jakby potwierdzają sondaże. 59 proc. ankietowanych przez „Spiegla” uważa, że Niemcy powinny bardziej uniezależnić się od USA, a tylko 50 proc. – że od Rosji. Z kolei 40 proc. jest za bliższą współpracą z Rosją, ale tylko 36 proc. – z USA.

Niemcy i Ameryka oddalają się od siebie. Ten proces zaczął się już w 2003 r., gdy Gerhard Schröder wypowiedział George’owi Bushowi „bezwarunkową solidarność”, jaką sam deklarował USA po 11 września 2001 r., po czym poprzednik Merkel nawiązał „męską przyjaźń” z Putinem, podpartą rurociągiem bałtyckim. Merkel to nie Schröder, ale pokusa, że Niemcy mogłyby być neutralni między USA i Rosją, jest żywa zarówno na niemieckiej lewicy, jak i na prawicy.

To jednak nie tylko Niemcy są winni tego wyobcowania. Oba narody wpadły w pułapkę: Niemcy nie zauważyli, że po zjednoczeniu mają większy ciężar gatunkowy w Europie, co wymaga od nich twardych decyzji i zdecydowanych działań, czego unikają. Z kolei Amerykanie nie wyszli z szoku 11 września. Mają świadomość, że słabną, więc rozbudowują armię i tajne służby, machając ręką na sojuszników militarnie nieudolnych i politycznie coraz mniej pewnych.

Polityka 31.2014 (2969) z dnia 29.07.2014; Świat; s. 43
Oryginalny tytuł tekstu: "Niemcy na huśtawce"
Reklama