Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Świat

Argentyna kradnie show

Ameryka Łacińska: ikony z kraju peryferii

Buenos Aires. Argentyńczycy lubią zadzierać nosa, ale czyż nie mają powodów? Buenos Aires. Argentyńczycy lubią zadzierać nosa, ale czyż nie mają powodów? Enrique Marcarian/Reuters / Forum
Nieczęsto się zdarza, że postaci i zdarzenia z kraju peryferii podbijają masową wyobraźnię, przykuwają uwagę na długo i na tak wielu frontach.
W papierowych wydaniach gazet  z Ameryki Łacińskiej „zawsze musi się znaleźć miejsce dla Franciszka i dla Cristiny”.Wikipedia W papierowych wydaniach gazet z Ameryki Łacińskiej „zawsze musi się znaleźć miejsce dla Franciszka i dla Cristiny”.

Co wiesz o Buenos Aires? – nieznajomy pasażer pyta komisarza Carvalha, bohatera kilku kryminalno-intelektualnych powieści Manuela Vázqueza Montalbana.

Tango, zaginieni, Maradona – odpowiada komisarz Car­valho, zapominając o co najmniej kilku ikonach: Evicie Perón, jej mężu Juanie, którego duch rządzi tutejszą polityką, choć Perón nie żyje od 40 lat, Che Guevarze i genialnym Borgesie.

Dziś musiałby wydłużyć listę. Papież Franciszek, Leo Messi, Diego Simeone, królowa Holandii Maxima… Argentyńskich ikon znanych na świecie przybyło w ostatnich latach. Trudno w tym zestawieniu pominąć malowniczą prezydent Cristinę Fernández, postać z gatunku love or hate, zwaną poufale Cristiną. Intelektualiści dorzuciliby zmarłego w tym roku guru lewicy Ernesta Laclaua.

A przecież na ikonach nie koniec. Komisarz Carvalho, jako „marksista z frakcji gastronomiczej”, dodałby, że rząd z ­Buenos Aires dzielnie walczy z funduszami sępami – wytworami wypaczeń kapitalizmu, które spychają Argentynę na krawędź bankructwa. A jako smakosz literatury rozgadałby się o Roku Cortázarowskim: w 2014 przypadają dwie rocznice – 30-lecie śmierci i 100-lecie urodzin kultowego pisarza, którego dziełami, na czele z „Grą w klasy”, zaczytywano się w latach 70. i 80. nawet w dalekiej Polsce.

Rzadko się zdarza, żeby o kraju, który nie jest supermocarstwem, jak USA, Rosja czy Chiny, i w którym nie toczy się żaden dramatyczny konflikt, jak w Syrii, Iraku, Gazie, względnie masowa impreza typu mundial czy olimpiada, było tak głośno, jak ostatnio głośno o Argentynie i jej znanych postaciach.

Polityka 34.2014 (2972) z dnia 19.08.2014; Świat; s. 40
Oryginalny tytuł tekstu: "Argentyna kradnie show"
Reklama