Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Świat

Skromna odpowiedź na rosyjskie sankcje: Bruksela daje 125 mln euro producentom owoców i warzyw

Masahiro Ihara / Flickr CC by 2.0
Komisja Europejska przekaże 125 mln euro rolnikom poszkodowanym przez rosyjskie embargo. Fundusze mają być przeznaczone na wycofanie z rynku części zbiorów, co ma zapobiec nadmiernemu spadkowi cen.

Wysokość rekompensat dla producentów owoców i warzyw, które zostały objęte rosyjskim embargiem określił unijny komisarz ds. rolnictwa, Rumun Dacian Cioloș.

Rekompensaty obejmą niektóre łatwo psujące się owoce i warzywa, których nie da się po zbiorach długo przechowywać, a żaden alternatywny wobec Rosji rynek zbytu nie jest od razu dla nich dostępny. Na liście produktów znajdują się pomidory, marchew, biała kapusta, papryka, kalafiory, ogórki i korniszony, pieczarki, jabłka, gruszki, truskawki, maliny, czarna, czerwona i biała porzeczka, jeżyny, agrest, winogrona deserowe i kiwi.

Wsparcie finansowe ma trafić do wszystkich producentów, bez względu na to, czy należą do organizacji producenckich, czy nie. Rekompensaty będą obowiązywać od 18 sierpnia do końca listopada.

Unijne rekompensaty to jednak tylko kropla w oceanie potrzeb. Rosyjskie sankcje objęły towary rolne, których eksport z krajów UE do Rosji wart był w 2013 roku 5,25 mld euro. Polskie ministerstwo rolnictwa szacuje, że przewidywane straty dla polskiego sektora owoców i warzyw mogą wynieść ok. 500 milionów euro. Natomiast budżet Wspólnej Polityki Rolnej UE, który koordynuje kryzysowe reagowanie na rynku spożywczym wynosi jedynie 420 mln euro.

Komisja Europejska zapowiada, że będzie dalej analizowała sytuację we wszystkich sektorach objętych embargiem. Kolejne spotkanie przedstawicieli państw członkowskich i ekspertów Parlamentu Europejskiego odbędzie się w piątek w Brukseli. Z inicjatywy m.in. Polski 8 września na nadzwyczajnym posiedzeniu w Brukseli ministrowie rolnictwa omówią wpływ rosyjskiego embarga na unijny rynek.

Więcej na ten temat
Reklama

Warte przeczytania

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Łomot, wrzaski i deskorolkowcy. Czasem pijani. Hałas może zrujnować życie

Hałas z plenerowych obiektów sportowych może zrujnować życie ludzi mieszkających obok. Sprawom sądowym, kończącym się likwidacją boiska czy skateparku, mogłaby zapobiec wcześniejsza analiza akustyczna planowanych inwestycji.

Agnieszka Kantaruk
23.04.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną