Świat

Kraje UE nałożą nowe sankcje na Rosję

Russian Presidential Press Office / materiały prasowe
Kolejne kary zostaną zatwierdzone już w poniedziałek. Mogą one jednak zostać zawieszone, o ile Rosja wycofa swoje wojska z Ukrainy.

Rosja nie spuszcza jednak z tonu. „Jeśli nowa lista sankcji UE wejdzie w życie, bez wątpienia będzie reakcja z naszej strony” – napisano w sobotnim komunikacie rosyjskiego MSZ.

Pakiet nowych restrykcji po długich dyskusjach uzgodnili w piątek wieczorem ambasadorowie krajów Unii Europejskiej. Wspólnota zakaże eksportu do Rosji towarów o podwójnym zastosowaniu. Ograniczy także możliwość kredytowania rosyjskich firm. Według agencji Reuters znajdą się wśród nich m.in. dwie filie Gazpromu: Gazprom Bank oraz zajmująca się wydobyciem ropy Gazprom Neft.

O decyzji w nocy z piątku na sobotę poinformowali szef Komisji Europejskiej José Manuel Barroso oraz szef Rady Europejskiej Herman Van Rompuy. We wspólnym liście poinformowali, że nowe sankcje państwa członkowskie UE powinny zatwierdzić w poniedziałek w procedurze pisemnej.

Oprócz ograniczeń instytucjonalnych poszerzona zostanie lista osób, którym nie wolno będzie wjeżdżać na teren wspólnoty i których aktywa w krajach Unii ulegną zamrożeniu. Ma się na niej znaleźć 20 nowych nazwisk rosyjskich dyplomatów oraz separatystów ze wschodniej Ukrainy. 

Unijni ambasadorowie dopuścili możliwość wycofania powyższych sankcji, o ile uzgodnione w piątek w Mińsku zawieszenie broni będzie honorowane – i pod warunkiem, że z Ukrainy wycofają się siły rosyjskie. Zdaniem większości komentatorów Moskwa liczyła na to, że podpisanie rozejmu powstrzyma, a przynajmniej odsunie w czasie spodziewaną od kilku decyzję o nałożeniu nowych kar.

Jednak jeszcze w trakcie szczytu NATO w Walii niektórzy przywódcy zachodni sygnalizowali, że sankcje powinny zostać założone mimo doniesień o rozejmie we wschodniej Ukrainie. Zniesienie obostrzeń zależałoby od faktycznej realizacji postanowień z Mińska. W tym tonie wypowiadali się m.in. niemiecka kanclerz Angela Merkel oraz szef brytyjskiej dyplomacji Philip Hammond.

Już po zakończeniu szczytu Barack Obama stwierdził, że Stany Zjednoczone i Unia powinny wprowadzić nowe obostrzenia wobec rosyjskich obywateli i firm, aby upewnić się, że zawieszenie ognia rzeczywiście będzie przestrzegane. Jeśli tak się stanie, decyzja ta może ulec zmianie. Informacje o uzgodnieniach Obama z Mińska przyjął „z nadzieją, ale i sceptycyzmem”.

Więcej na ten temat

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Pomocnik Historyczny

Królewny – żony i matki władców

Wagę dynastycznej dyplomacji rozumieli także Piastowie i Jagiellonowie, którzy wykorzystywali ożenki swoich sióstr, córek i wnuczek do zawierania politycznych aliansów.

Anna Czarniecka
23.02.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną