Świat

Wstępny raport z katastrofy B777: uderzenie wielu odłamków, z ogromną siłą

TEN Eyewitness News / Twitter
„Liczne przedmioty”, które „podziurawiły samolot z ogromną prędkością”, były bezpośrednią przyczyną lipcowej katastrofy malezyjskiego Boeinga 777 na Ukrainie. O ustaleniach holenderskich śledczych informuje BBC.

Badający okoliczności tragedii eksperci nie znaleźli śladów, które wskazywałyby na awarię lub błąd człowieka – samolot do momentu uderzenia odłamków był sprawny. Jak informuje BBC, powołując się na ustalenia śledczych, malezyjski B777 rozpadł się w powietrzu po tym, jak uderzyła weń ogromna liczba odłamków, które „spenetrowały” poszycie samolotu z zewnątrz. Śledczy odsłuchali również nagranie z kabiny pilotów, które potwierdziło, że do momentu trafienia systemy bezpieczeństwa boeinga nie informowały o żadnej awarii.

Jak podkreśla BBC, ustalenia Holenderskiej Rady Bezpieczeństwa (Dutch Safety Board) to pierwszy oficjalny głos w sprawie przyczyn katastrofy malezyjskiej maszyny. Ostateczny raport ma być gotowy w ciągu roku.

Raport DSB nie wskazuje sprawców, nie mówi też wprost, że boeing został zestrzelony. Kwestię odpowiedzialności za katastrofę ma wyjaśnić śledztwo prowadzone przez holenderską prokuraturę.

Lecący z Amsterdamu do Kuala Lumpur z 298 osobami na pokładzie samolot rozbił się pod Donieckiem 17 lipca. Najprawdopodobniej został zestrzelony rakietą ziemia – powietrze, wystrzeloną przez prorosyjskich separatystów lub samych Rosjan z systemu Buk.

Więcej na ten temat

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Dr Joanna Wardzała o pokoleniu 20-latków odrzucających konsumpcyjny styl życia rodziców

Rozmowa z dr Joanną Wardzałą, socjolożką i badaczką zachowań konsumpcyjnych, o tym, dlaczego dzisiaj młodzi ludzie nie chcą kupować i gromadzić dóbr.

Joanna Podgórska
12.11.2019
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną