Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Świat

Globalna przemoc

Głośny proces Oscara Pistoriusa: winny nieumyślnego zabójstwa

Oscar Pistorius w drodze do sądu w Pretorii Oscar Pistorius w drodze do sądu w Pretorii Mike Hutchings/Reuters / Forum
Czego nauczy nas proces Pistoriusa? Ważny jest kontekst: w wyniku przemocy domowej w Republice Południowej Afryki co roku ginie ponad tysiąc kobiet. Prawie tyle samo, co w USA.

Oscar Pisotrius jest winny nieumyślnego zabójstwa, w najbliższych tygodniach sąd w Pretorii ogłosi, ile czasu skazany spędzi w więzieniu.

Pistorius jest bohaterem światowej wyobraźni, przede wszystkim ze względu na styl, w jakim pokonał niepełnosprawność. Na igrzyskach w Londynie ścigał się ze zdrowymi biegaczami, jest też najbardziej rozpoznawalnym paraolimpijczykiem. Wiele więcej dodawać nie trzeba, bo szczegóły jego życia są doskonale znane. Z detalami raportowano także emocjonalne reakcje biegacza w sali sądowej, wielokrotnie opisano też i narysowano łazienkę, w której padły strzały. Proces zamienił się w trwający półtora roku globalny reality show, bo przecież mało co ogląda się tak dobrze, jak spadające gwiazdy.

Nic dziwnego, że w tym spektaklu nieproporcjonalnie mało miejsca poświęcono ofierze. Reeva Steenkamp zginęła z rąk swojego partnera. I choć sąd przychylił się do argumentów adwokatów, że sprawca nie miał zamiaru pozbawiać jej życia, to i tak Reeva Steenkamp, jak niegdyś Pistorius w sporcie paraolimpijskim, stała się symbolem. Wciągnięto ją na sztandary kampanii przeciwko przemocy domowej.

W jej wyniku w Republice Południowej Afryki (50,5 mln mieszkańców) co roku ginie ponad tysiąc kobiet. Tyle co w sześciokrotnie liczniejszych Stanach Zjednoczonych, gdzie w 2012 r. mężowie lub narzeczeni zabili 992 partnerki. W USA tylko 10 proc. wszystkich przestępstw przeciwko życiu i zdrowiu kobiet popełniają obce osoby, co w ostatnich dniach przypomniano w związku z barbarzyństwem gracza futbolu amerykańskiego, który do nieprzytomności pobił swoją partnerkę. Według ONZ w 2012 r. doszło na całym świecie do 437 tys. zabójstw (raport wspomina o zabójstwach umyślnych). Ponad 60 tys. ofiar zginęło z rąk bliskich, 43,6 tys. zabitych było kobietami.

Trudno od relacji z procesów, zwłaszcza z celebrytami w rolach głównych, oczekiwać, by ponad bawienie widzów miały jakąkolwiek wartość edukacyjną. Będzie więc dobrze, jeśli poza wystrojem łazienki zostanie zapamiętane, że mężczyźni toczą z kobietami regularną wojnę – i to w globalnej skali.

Więcej na ten temat

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Blue monday. Dlaczego ten koncept nie ma sensu?

20 stycznia 2020 – w ten dzień wypada w tym roku tzw. blue monday, trzeci poniedziałek stycznia, zwany także „najbardziej depresyjnym dniem roku”. Termin zrobił zawrotną karierę w mediach, ale pojawia się też w publikacjach naukowych. Czy słusznie?

Marcin Nowak
20.01.2020
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną