Rabaty na prenumeratę cyfrową Polityki

40% lub 50%

Subskrybuj
Świat

Szkocka z wodą sodową

Na horyzoncie nowe państwo - Szkocja

Szkocja pod wieloma względami różni się od Anglii. Także krajobrazowo to dwa zupełnie inne kraje. Szkocja pod wieloma względami różni się od Anglii. Także krajobrazowo to dwa zupełnie inne kraje. John Short/Design Pics / Getty Images
Referendum w sprawie niepodległości Szkocji tak czy inaczej sprawi, że Brytania nie będzie już taka Wielka.
MK/Polityka

Establishment spanikował Wszyscy liderzy przyjechali z Londynu, by przestraszyć Szkotów – mówi Andrew McShane, gitarzysta zespołu Yashin z Glasgow. – Ale dlaczego chcecie tej niepodległości? – pytam, tym bardziej że posthardcorowy zespół śpiewa piosenki od polityki jak najdalsze. – Chcę lepszego życia dla siebie, dla mojej rodziny. Chcę, by moja córka mieszkała w swoim kraju – odpowiada Andrew. – To Anglia jest dla was zagranicą? – Odwiedzamy ją może trzy razy do roku. Na pewno jest inna. Dla mnie jedyny moment wspólnoty to start drużyny Wielkiej Brytanii na olimpiadzie. Kiedy pojawiają się jakiekolwiek problemy, żadnej wspólnoty nie widzę.

McShane ma 31 lat, dyplom uniwersytetu w Glasgow. Twierdzi, choć opiera się tylko na własnej intuicji, że to przede wszystkim jego pokolenie głosuje za niepodległością. Starsi Szkoci w mniejszym stopniu, bo boją się o swoje emerytury i wolą status quo. A status quo jest przecież mieszanką szkocko-angielską.

Na przykład niezapomniany model Jamesa Bonda 007 Sean Connery, szkocki twardziel, syn kierowcy ciężarówki, stał się w masowej wyobraźni wzorem angielskiego dżentelmena szpiega, podtrzymującego w niebezpieczeństwie flagę Union Jack. Mimo kariery prawdziwie brytyjskiej przez całe lata wyklinał, że Szkoci nie mają dość jaj, by zerwać z Anglikami. Dziś 84-letni aktor z tytułem szlacheckim wypowiada się spokojniej, ale znacznie ciekawiej. „Jako Szkot przez całe życie zakochany w Szkocji i w sztuce wierzę, że szansa niepodległości jest zbyt dobra, by ją zmarnować. Prościej mówiąc, czyż istnieje akt bardziej twórczy niż tworzenie nowego narodu?”.

Polityka 38.2014 (2976) z dnia 16.09.2014; Świat; s. 48
Oryginalny tytuł tekstu: "Szkocka z wodą sodową"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Ludzie i style

Polityka przy stole. Symulator kampanii wyborczej i inne planszówki

Kogo znane na co dzień z ekranów i gazet polityczne spory nadal bardziej ekscytują, niż męczą, może sprawdzić swoich sił w ich wersji pudełkowej. Uwaga – wciągają jak prawdziwe.

Michał Klimko
25.11.2021