Świat

Państwa NATO dostarczają broń Ukrainie?

Euromaidan / Facebook
Tak twierdzi minister obrony Ukrainy, Wałerij Hełetej. Dostawy mają wynikać z rozmów przeprowadzonych podczas niedawnego szczytu NATO.

– Aby zatrzymać Putina, potrzebujemy broni. Zostałem wysłuchany i obecnie przekazywanie broni jest już realizowane – powiedział podczas niedzielnej konferencji prasowej minister obrony Ukrainy Wałerij Hełetej, którego cytuje agencja Interfax-Ukraina.

Dostawy mają być rezultatem rozmów dwustronnych za zamkniętymi drzwiami, do których doszło podczas niedawnego spotkania przywódców krajów Sojuszu w Walii. Hełetej nie ujawnił jednak, o jakie państwa ma chodzić. – Ale fakt jest taki, że broń już do nas zmierza. To absolutna prawda i mogę o tym oficjalnie mówić – zapewniał minister.

Na początku września kraje NATO ustaliły, że Sojusz jako całość nie będzie przekazywał uzbrojenia Ukrainie. Każde państwo sojusznicze będzie jednak mogło podjąć taką decyzję samodzielnie.

Kilka dni temu podczas spotkania z oddziałami ukraińskiej Gwardii Narodowej w Mariupolu Petro Poroszenko informował, że Ukraina porozumiała się z kilkoma krajami NATO w sprawie bezpośrednich dostaw nowoczesnej broni. – Pomoże nam ona obronić się i zwyciężyć – mówił prezydent.

Wcześniej jego współpracownik Jurij Łucenko wymienił USA, Francję, Włochy, Norwegię oraz Polskę jako kraje, które zgodziły się dostarczać broń na Ukrainę. Informację tę szybko zdementowały ministerstwa obrony tych państw, w tym również polskie MON.

Więcej na ten temat

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Pomocnik Historyczny

Królewny – żony i matki władców

Wagę dynastycznej dyplomacji rozumieli także Piastowie i Jagiellonowie, którzy wykorzystywali ożenki swoich sióstr, córek i wnuczek do zawierania politycznych aliansów.

Anna Czarniecka
23.02.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną