Świat

Wojna dwóch wojen

Państwo Islamskie i Ukraina: co łączy te zbrojne konflikty?

Może nie jesteś zainteresowany wojną, ale wojna jest tobą zainteresowana” – ten cytat z Lwa Trockiego powinien wisieć nad lustrem w łazience Baracka Obamy.

Amerykański prezydent robił, co mógł, aby wyplątać swój kraj ze zbrojnych eskapad na drugi koniec świata. Teraz przymuszony okolicznościami wraca na ścieżkę wojenną. W Estonii powiedział Władimirowi Putinowi: ani kroku dalej. Co więcej – chce Polskę i kilka innych państw Europy zabrać ze sobą do Iraku i Syrii, gdzie jak wirus rozprzestrzenia się Państwo Islamskie.

Można powiedzieć: co nas ten Irak obchodzi? Amerykanie sami stworzyli to państwo od podstaw, potem – jak się zdaje – za szybko je opuścili.

Polityka 38.2014 (2976) z dnia 16.09.2014; Komentarze; s. 11
Oryginalny tytuł tekstu: "Wojna dwóch wojen"

Warte przeczytania

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Fotoreportaże

Kameralnie i lokalnie. Oto finaliści 10. edycji Nagrody Architektonicznej

Przedstawiamy pięciu finalistów jubileuszowej 10. edycji Nagrody Architektonicznej POLITYKI. W tym roku wyjątkowo dokładamy do puli dodatkową piątkę najciekawszych ubiegłorocznych realizacji, aby nasi czytelnicy mogli wybrać z niej swojego faworyta.

Piotr Sarzyński
13.04.2021