Świat

Rozwodu nie będzie. Szkocja zostaje w Wielkiej Brytanii

The Laird of Oldham / Flickr CC by SA
Pytanie referendalne brzmiało: „Czy Szkocja powinna być niepodległym państwem?”. Szkoci odpowiedzieli: nie.

Po przeliczeniu głosów ze wszystkich 32 okręgów wyborczych za niepodległością opowiedziało się 1 617 989, przeciwko 2 001 926. To oznacza, że za pozostaniem w Zjednoczonym Królestwie głosowało 55,3 proc. wyborców. – Akceptuję wybór Szkocji, która tym razem postanowiła nie opowiedzieć się za niepodległością. Akceptuję wolę narodu i wzywam wszystkich Szkotów do zaakceptowania demokratycznego wyboru – zaapelował w piątek rano Alex Salmond, lider zwolenników odłączenia się Szkocji od Zjednoczonego Królestwa. Podziękował też całej Szkocji za ponad 1,6 mln głosów oddanych za niepodległością. 

David Cameron uznał, że wynik głosowania debatę o szkockiej państwowości „rozstrzygnął na całe pokolenie”.  - Ta debata została rozstrzygnięta na pokolenie. Nie może być żadnych sporów czy powtórek. Naród szkocki wyraził swoją wolę. Brytyjski premier ogłosił, że przyzna dodatkowe prerogatywy Szkocji, Walii, Anglii i Irlandii Północnej, wchodzącym w skład zjednoczonego Królestwa. Nowe uprawnienia dla Szkocji mają być opublikowane w styczniu przyszłego roku. - Szkocja chce swojego parlamentu, ale chce też bezpieczeństwa oferowanego przez Zjednoczonego Królestwo. Wierzę w to, że razem będzie nam lepiej. Realizujemy stopniowo decentralizację kraju i proces przekazywania kolejnych uprawnień parlamentowi Szkocji nie zostanie zatrzymany - zadeklarował Cameron.

W szkockim, historycznym referendum udział wzięło 84,6 proc. uprawnionych do głosowania. Właściwie do ostatniej chwili ważyły się wyniki tego głosowania. Na dzień przed referendum różnica między zwolennikami a przeciwnikami rozwodu z Wielką Brytanią była minimalna, wynosiła 3-4 punkty procentowe.

Więcej na ten temat

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Mama transpłciowego dziecka: Mój syn czuje, że w Polsce jest nikim

Nie czarujmy się, że Polki i Polacy na pstryknięcie palcami zrozumieją, co to znaczy transpłciowość. Ale Pawłowicz i Kaczyński paradoksalnie przyczyniają się do edukacji społeczeństwa – mówi Ewelina Słowińska, mama Saszy, aktywistka fundacji Trans-Fuzja.

Mateusz Witczak
12.04.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną