Jakie są możliwości rosyjskiej armii?

Gruszki zwycięstwa
Aluzje Władimira Putina o ekspresowym zdobywaniu Warszawy czy Wilna nie są przesadzone. Rosyjskie wojsko odzyskuje właśnie dawno utraconą skuteczność.
Nadmuchiwane modele uzbrojenia (na fot. czołgu T-72) to poważny element współczesnego pola walki. Mają dezinformować wroga.
BEW

Nadmuchiwane modele uzbrojenia (na fot. czołgu T-72) to poważny element współczesnego pola walki. Mają dezinformować wroga.

Nigdy się tyle nie kłamie jak przed wyborami, w czasie wojny lub po polowaniu. Gdyby przyjąć tę starą, przypisywaną jeszcze Otto von Bismarckowi maksymę, należałoby z dużą ostrożnością podchodzić do wiadomości płynących z Rosji. Na przykład takiej: morale armii jest najwyższe od 17 lat, co w czerwcu ogłosił minister obrony Sergiej Szojgu. Albo innej obserwacji, tym razem popartej wnioskami socjologów z Fundacji Opinii Publicznej: Rosjanie uwierzyli w siłę armii. Na początku zeszłego roku 49 proc. z nich ufało, że wojsko zdoła obronić ojczyznę. Za to pod koniec tego lata, po aneksji Krymu, walkach separatystów w Donbasie i miesiącach militarnej propagandy, pewność tę zyskało 74 proc. To samo badanie wykazało, że w narodzie jest tylko 7 proc. defetystów. – Wróciła sytuacja naturalna dla Rosjan. Odzyskali sentyment do munduru i wiarę, że siły zbrojne są w lepszej kondycji, niż można by się spodziewać – mówi Andrzej Wilk, ekspert Ośrodka Studiów Wschodnich.

Nie wszystkie jednak historyczne skojarzenia są wciąż prawdziwe. Nie ma już Armii Czerwonej, szykowanej do walki z NATO na wielkich przestrzeniach i po wyraźnie zarysowanych frontach przecinających kontynenty. Zlikwidowali ją rosyjscy przywódcy. Może oprócz symboliki, np. gwiazd na czołgach i samolotach oraz sprzętu pamiętającego czasy sowieckie, prawie wszystko się zmieniło. Przede wszystkim przeminął okres cywilizacyjnej smuty, która dopadła szeregi w latach 90.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną