Świat

Trudna sztuka

Gdzie na świecie rządzą kobiety

Ewa Kopacz dołączyła do elitarnego grona: kobiety sprawują najwyższe urzędy w zaledwie 21 państwach.

Nie wszędzie panie faktycznie rządzą, na przykład wpływu na politykę nie mają jedyne monarchinie współczesnego świata, Elżbieta II z Wielkiej Brytanii i Małgorzata II z Danii.

Zobacz, gdzie na świecie rządzą kobiety.Tomasz Pawlak/Polityka/PantherMediaZobacz, gdzie na świecie rządzą kobiety.

(powiększ obrazek)

Za to jak najbardziej rzeczywistą władzę zachowuje większość z dziesięciu pań premier, na czele z najdłużej z nich urzędującą kanclerz Angelą Merkel. Z wyboru obywateli dwunastka kobiet jest głowami swoich państw, wśród nich ekstraordynaryjna prezydent próbująca godzić upadłą Republikę Środkowoafrykańską i trzy panie będące członkiniami kolegialnej szwajcarskiej rady związkowej.

Najbardziej sfeminizowane pozostają polityczne szczyty Europy, gdzie od Norwegii, przez Danię (głowa państwa i premier – jedyna taka kombinacja), Niemcy, Polskę i Litwę, aż po Łotwę utworzył się właśnie pas kobiecego przywództwa. W Ameryce Płn. znalazło się miejsce tylko dla Jamajki, a w Ameryce Płd. dla pięciu państw. W Argentynie, Brazylii, Chile oraz na Trynidadzie i Tobago to właśnie kobiety trzymają stery władzy.

Polityczne losy Argentynki Cristiny Fernández de Kirchner i Brazylijki Dilmy Rousseff oraz przypadki dwóch córek przywódców z Azji, premier Bangladeszu i prezydent Korei Płd., przypominają, że panie – tak jak i panowie – zazwyczaj dochodzą do władzy dzięki wsparciu męskich protektorów.

Pomyślny rozwój kobiecego wariantu wcale nie zależy od formy rządów. Tak samo jest nie do pomyślenia w monarchiach absolutnych Arabii Saudyjskiej i Watykanu, jak w autokratycznych Chinach i w Rosji. Równie mizoginistyczne potrafią być modelowe demokracje, czego najlepszym dowodem Stany Zjednoczone i Francja, które nigdy nie miały przywódczyń.

Kobiece rządy sprawowane są za to w Naddniestrzu – zbuntowanym regionie autonomicznym Mołdawii, który od 1990 roku uważa się za niepodległe państwo. Jego niepodległość uznają jednak wyłącznie dwa inne sporne terytoria: Abchazja oraz Osetia Południowa. Rządzone przez mężczyzn.

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Koniec miłości?

Świat, jaki znaliśmy, dobiega końca. Coraz mniej potrzebna staje się choćby miłość. Uległa współczesnemu kapitalizmowi, który postawił na wolność obyczajową, a z seksualności uczynił siłę napędową gospodarki.

Edwin Bendyk
14.02.2020
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną