Świat

Trudna sztuka

Gdzie na świecie rządzą kobiety

Ewa Kopacz dołączyła do elitarnego grona: kobiety sprawują najwyższe urzędy w zaledwie 21 państwach.

Nie wszędzie panie faktycznie rządzą, na przykład wpływu na politykę nie mają jedyne monarchinie współczesnego świata, Elżbieta II z Wielkiej Brytanii i Małgorzata II z Danii.

Zobacz, gdzie na świecie rządzą kobiety.Tomasz Pawlak/Polityka/PantherMediaZobacz, gdzie na świecie rządzą kobiety.

(powiększ obrazek)

Za to jak najbardziej rzeczywistą władzę zachowuje większość z dziesięciu pań premier, na czele z najdłużej z nich urzędującą kanclerz Angelą Merkel. Z wyboru obywateli dwunastka kobiet jest głowami swoich państw, wśród nich ekstraordynaryjna prezydent próbująca godzić upadłą Republikę Środkowoafrykańską i trzy panie będące członkiniami kolegialnej szwajcarskiej rady związkowej.

Najbardziej sfeminizowane pozostają polityczne szczyty Europy, gdzie od Norwegii, przez Danię (głowa państwa i premier – jedyna taka kombinacja), Niemcy, Polskę i Litwę, aż po Łotwę utworzył się właśnie pas kobiecego przywództwa. W Ameryce Płn. znalazło się miejsce tylko dla Jamajki, a w Ameryce Płd. dla pięciu państw. W Argentynie, Brazylii, Chile oraz na Trynidadzie i Tobago to właśnie kobiety trzymają stery władzy.

Polityczne losy Argentynki Cristiny Fernández de Kirchner i Brazylijki Dilmy Rousseff oraz przypadki dwóch córek przywódców z Azji, premier Bangladeszu i prezydent Korei Płd., przypominają, że panie – tak jak i panowie – zazwyczaj dochodzą do władzy dzięki wsparciu męskich protektorów.

Pomyślny rozwój kobiecego wariantu wcale nie zależy od formy rządów. Tak samo jest nie do pomyślenia w monarchiach absolutnych Arabii Saudyjskiej i Watykanu, jak w autokratycznych Chinach i w Rosji. Równie mizoginistyczne potrafią być modelowe demokracje, czego najlepszym dowodem Stany Zjednoczone i Francja, które nigdy nie miały przywódczyń.

Kobiece rządy sprawowane są za to w Naddniestrzu – zbuntowanym regionie autonomicznym Mołdawii, który od 1990 roku uważa się za niepodległe państwo. Jego niepodległość uznają jednak wyłącznie dwa inne sporne terytoria: Abchazja oraz Osetia Południowa. Rządzone przez mężczyzn.

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Ludzie i style

Wszechobecny Krzysztof Stanowski. Jak wyjaśnić ten fenomen?

Wyrósł najwyraźniej na pierwszego dziennikarza w Polsce, którego koniecznie trzeba przekonać do swoich racji. Bo można się ze Stanowskim nie zgadzać, ale „trzeba go szanować”.

Katarzyna Czajka-Kominiarczuk
13.06.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną