„Polityka”. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

SUBSKRYBUJ
Świat

Wirus bez granic

Czy można zarazić się ebolą w samolocie?

Wirus w samolocie Wirus w samolocie Roger Schultz / Flickr CC by 2.0
Doniesienia o pierwszym poza Afryką przypadku zakażenia ebolą wywołały lawinę pytań o bezpieczeństwo podróży. Czy we współczesnym świecie są granice, których wirusy nie będą w stanie przekroczyć?
Walka z ebolą w Sierra LeoneEuropean Commission DG ECHO/Flickr CC by 2.0 Walka z ebolą w Sierra Leone

Odpowiedź teoretycznie jest prosta: nie ma takich granic. Wirusy tak jak z upodobaniem łamią bariery gatunkowe, przemierzają również kraje i kontynenty – więc nie ma co się dziwić, że zakażeni nimi ludzie mogą trafić w najodleglejsze zakątki świata. Ptasia grypa zawędrowała kiedyś do Europy z Azji, jej świńska odmiana zawleczona została z Ameryki Środkowej. Przy szybkich podróżach i nawykach niesłużących higienie, tego rodzaju migracje są nie do uniknięcia.

Na szczęście nie każdy wirus ma taką łatwość, jak wspomniana grypa, do przenoszenia się wśród ludzi. Ebola jest tego przykładem. Okres tzw. inkubacji wynosi wprawdzie od 8 do 10 dni (można więc nie mieć jeszcze dolegliwości, rozpoczynając podróż), ale ebolą nie sposób się zakazić, dopóki nie rozwiną się objawy.

Zarazek ten nie w każdym klimacie czuje się dobrze i nie rozprzestrzenia się drogą kropelkową. Wsiadając dziś do samolotu i zajmując miejsce przy zakatarzonym i kaszlącym pasażerze, znacznie bardziej obawiałbym się przeziębienia niż zainfekowania ebolą.

Zdiagnozowany w USA mężczyzna, u którego wykryto w Teksasie groźnego bakcyla, wrócił z Liberii, która od początku obecnej epidemii – wraz z Gwineą i Sierra Leone – najbardziej na niej ucierpiała. Służbom medycznym nie udało się do tej pory powstrzymać w tych krajach rozprzestrzeniania wirusa i nie wydaje mi się, aby dał radę wysłany w ten rejon kontyngent amerykańskich żołnierzy. Jeśli system opieki zdrowotnej całkowicie się załamał, a ludzie nie mają wody do picia, to jak zmusić ich do zgłaszania się z dolegliwościami do punktów medycznych albo jak egzekwować mycie rąk?

Światowa Organizacja Zdrowia poinformowała, że udało się na razie opanować sytuację w Nigerii i Senegalu. To jednak za mało, by wojnę z tegorocznym wybuchem eboli uważać za wygraną, ponieważ brakuje skoordynowanych działań i współpracy.

Być może spełni się złowrogi scenariusz organizacji humanitarnych, zakładający do końca roku nawet milion ofiar. Czy w samej Afryce? Pewnie tak, bo Europa, Australia i Ameryka są dużo lepiej przygotowane do izolacji oraz ewentualnego leczenia obywateli, którzy mogą wrócić z Afryki zakażeni lub – czego też nie da się wykluczyć – z winy własnej bezmyślności mogą zarazić innych. Polskie służby sanitarne podobno również są na to gotowe. Choć doświadczenie podpowiada, by lepiej nie wystawiać ich na tę próbę.

Więcej na ten temat

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Wymarsz z religii

W szkołach średnich, w dużych miastach, uczestniczący w lekcjach religii to już mniejszość. Topniejąca z roku na rok.

Joanna Podgórska
01.12.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną