Rabaty na prenumeratę cyfrową Polityki

40% lub 50%

Subskrybuj
Świat

Głód ziemi

Chińska rewolucja agrarna

Zbiory  kukurydzy  w prowincji  Shanxi. Wszystko jest jeszcze  kolektywne,  ale coraz mniej. Zbiory kukurydzy w prowincji Shanxi. Wszystko jest jeszcze kolektywne, ale coraz mniej. Stringer Shanghai/Reuters / Forum
Chiny wreszcie uwłaszczają chłopów. Komuniści muszą pilnie zreformować zapóźnioną wieś. Inaczej mogą mieć kłopot z wyżywieniem swojego państwa.
Chiny starają się zachować rolniczą samowystarczalność. Pracują nad odpornym i wydajnym superryżem. Na fot. tarasy ryżowe w prowincji Kuangsi.Nir Elias/Reuters/Forum Chiny starają się zachować rolniczą samowystarczalność. Pracują nad odpornym i wydajnym superryżem. Na fot. tarasy ryżowe w prowincji Kuangsi.

W tym roku najsłynniejszym rolnikiem Chin jest Wang Chong z prowincji Szantung. Ma 27 lat, doktorat z chemii obroniony w Harbinie i wspólnie z przyjacielem wygrał niedawno teleturniej w jednej z lokalnych telewizji. Cały kraj poznał historię dr. Wanga i jego kolegi, gdy oznajmili, że 50 tys. juanów nagrody (równowartość 25 tys. zł) przeznaczą na zakup nawozów. Wykorzystają je na dzierżawionej niespełna hektarowej działce obsadzonej truskawkami i zamierzają zarabiać na ich uprawie. Na rzecz swoich rolniczych marzeń Wang porzucił oferty nieźle płatnych posad, na dodatek na wieś planuje przenieść się także jego żona, kończąca doktorat w Harbinie. Ci, którzy w internetowych dyskusjach trzymają kciuki za ich truskawkowe przedsięwzięcie, wyrażają nadzieje, że Wang pójdzie w ślady Yuana Longpinga, słynnego agronoma i botanika. W latach 70. Yuan opracował nowe krzyżówki ryżu, które pomogły ograniczyć głód w najbiedniejszych miejscach świata.

Wybór Wanga wzbudza poruszenie, bo trend jest odwrotny, to nie jest modelowa ścieżka kariery Chińczyka, któremu udało się wyrwać do miasta i w pełni skorzystać z miejskich możliwości. Przez ostatnie 36 lat wieś opuściło 260 mln chłopów. Znaleźli zatrudnienie głównie jako słabo opłacani robotnicy na placach budów, w przemyśle i w usługach. Ich stawki są głodowe, ale i z nich potrafią odłożyć, by wspierać rodziny pozostające na prowincji albo nawet budować domy w rodzinnych stronach. Exodus, mimo ogromnej ceny społecznej, poprawił los chińskich chłoporobotników, czego nie można powiedzieć o samej wsi, która ponosiła koszty przyspieszonej modernizacji całego państwa. W porównaniu z nowoczesnym przemysłem i dobrze rozwiniętymi miastami kolektywnie zorganizowane rolnictwo jest zapóźnione. Dlatego partia komunistyczna uznała, że najwyższy czas, by wsi dać nowy model. Reforma jest tym pilniejsza, że nie ma pewności, czy Chiny zdołają się wyżywić.

Polityka 45.2014 (2983) z dnia 04.11.2014; Świat; s. 51
Oryginalny tytuł tekstu: "Głód ziemi"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Ludzie i style

Polityka przy stole. Symulator kampanii wyborczej i inne planszówki

Kogo znane na co dzień z ekranów i gazet polityczne spory nadal bardziej ekscytują, niż męczą, może sprawdzić swoich sił w ich wersji pudełkowej. Uwaga – wciągają jak prawdziwe.

Michał Klimko
25.11.2021