Pisarka Oksana Zabużko o sytuacji na Ukrainie

Ukraina między sypiącymi się gruzami
Rozmowa z Oksaną Zabużko, ukraińską pisarką.
„Taras Szewczenko –  duchowy hetman Majdanu” – bojownicy z Kijowa
Martin Bureau/AFP/EAST NEWS

„Taras Szewczenko – duchowy hetman Majdanu” – bojownicy z Kijowa

Edwin Bendyk: – Ma pani po wyborach poczucie ulgi?
Oksana Zabużko: – Dobrze, że się odbyły, potrzebujemy działającego państwa. Tak naprawdę nowy parlament potrzebny był od 16 stycznia, kiedy poprzednia Rada Najwyższa zdelegitymizowała się, przyjmując ustawy dyktatorskie. Musimy jednak pamiętać, że zaufanie do klasy politycznej jest w społeczeństwie niewielkie, nie ma wśród elit wyrazistych bohaterów i przywódców, politycy zachowują się, jakby wyczekiwali. Przecież gdyby w grudniu ub.r. wykazali się zdolnością do współdziałania i solidarnością z Majdanem, mogliśmy uniknąć rozlewu krwi.

Dobrze więc, że mamy parlament, ale musimy pamiętać, że ciągle nie zmienił się system wyborczy i polityczny – nasze partie niewiele mają wspólnego z partiami zachodnimi, gdzie ludzie skupiają się wokół pewnych idei. U nas trwa nieustanny pseudodemokratyczny kadryl i budowanie programu wokół mód. W poprzednich wyborach, dwa lata temu, była moda na intelektualistów i nie mogłam ze swoimi kolegami opędzić się od propozycji startowania w kampanii. Teraz mieliśmy modę na kombatantów – kandydaci prześcigali się w podkreślaniu swoich wojennych zasług.

Niezwykle żałośnie wyglądały billboardy za miliony dolarów rozlepione w miastach w sytuacji, gdy ludzie sami spontanicznie tworzą swoją armię i podtrzymują ją własnymi pieniędzmi. Z jednej strony więc babcie wysupłujące ostatnie 50 hrywien ze swej głodowej emerytury na wojsko, z drugiej cyniczna kampania pokazująca, że klasa polityczna ma niewielki związek i poczucie solidarności ze społeczeństwem.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną