Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty w okazyjnej cenie!

Subskrybuj
Świat

Złoty chłopiec

Dwie batalie Davida Camerona

Premier Cameron w londyńskim Tower, wśród maków upamiętniających Brytyjczyków poległych podczas pierwszej wojny światowej Premier Cameron w londyńskim Tower, wśród maków upamiętniających Brytyjczyków poległych podczas pierwszej wojny światowej Stefan Rousseau/Reuters / Forum
To będzie najważniejszy rok w życiu Davida Camerona. Jego sukces może zakończyć unijną przygodę Wielkiej Brytanii, a porażka – zatopić Partię Konserwatywną.
„Hug a Hoodie” (przytul dresiarza) to hasło, które pojawiło się w odpowiedzi na przemówienie Camerona o propagowaniu dobrych postaw w trudnym środowisku. „Hug a Hoodie” (przytul dresiarza) to hasło, które pojawiło się w odpowiedzi na przemówienie Camerona o propagowaniu dobrych postaw w trudnym środowisku.

George Orwell oceniał, że Anglia jest najbardziej klasowym społeczeństwem na świecie: „To kraj snobizmu i przywilejów, rządzony głównie przez starych i głupich”. Czy ta ocena pasuje do rządów i osoby Davida Camerona? Nie, bo Cameron jest najmłodszym od dwóch stuleci angielskim premierem, w dniu nominacji miał niespełna 44 lata. Nie jest też głupi, przeciwnie, ukończył z wyróżnieniem studia w Oksfordzie na prestiżowym kierunku PPE (filozofia, nauki polityczne, ekonomia) i przez lata pracował jako spin doctor, a tak Brytyjczycy określają doradcę politycznego, który potrafi spin, czyli zakręcić, zamotać, przedstawić sprawy w korzystnym świetle.

Polityka 1.2015 (2990) z dnia 28.12.2014; Świat; s. 55
Oryginalny tytuł tekstu: "Złoty chłopiec"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >