Prenumerata na trudne czasy.

6 miesięcy za 99 zł.

Subskrybuj
Świat

11 najważniejszych politycznych wydarzeń na Twitterze

Konta na Twitterze posiada już ponad dwie trzecie (68 proc.) światowych przywódców. Czym dzielą się w sieci? I czy zawsze wyłącznie sprawami zawodowymi?
.Twitter/Polityka.

1. W czerwcu do Twittera dołączyła CIA – amerykańska Centralna Agencja Wywiadowcza. Jej pierwszy tweet stał się internetowym przebojem: przekazano go dalej ponad 300 tys. razy. To rekord w kategorii wiadomości politycznych.

2. Najpopularniejszy hasztag (słowo-klucz), którego użyto ponad 4,5 mln razy, dotyczył uwolnienia 230 nigeryjskich dziewczynek uwięzionych przez Boko Haram. Do akcji włączyła się m.in. pierwsza dama USA Michelle Obama, umieszczając na swoim koncie to słynne zdjęcie:

3. Jeden z najważniejszych tweetów roku opublikowanych przez Biały Dom dotyczył epidemii eboli. W sumie w mijającym roku użytkownicy Twittera napisali na ten temat aż 4 mln wiadomości.

4. Nowi użytkownicy. W tym roku swoje konta założyli m.in. John Kerry, sekretarz stanu USA, oraz Elżbieta II, królowa Wielkiej Brytanii. 

5. Abdykacja króla Hiszpanii Jana Karola I została odnotowana na oficjalnym profilu rodziny królewskiej. Tweet został udostępniony ponad 28 tys. razy. 

6. Przywódcy, tacy jak Dilma Rousseff, świętowali zwycięstwa w wyborach, a Angela Merkel i Joachim Gauck – zwycięstwo niemieckiej drużyny w piłkarskich Mistrzostwach Świata. 

7. Twitter stał się też medialną platformą do ogłaszania politycznych coming outów. Minister spraw zagranicznych Łotwy Edgars Rinkēvičs ogłosił w listopadzie, że jest gejem. 

8. Przywódcy ulegli również modzie na selfie. Upodobał je sobie szczególnie premier Finlandii Alexander Stubb, który bardzo często publikuje posty sygnowane hasztagami #selfies i #groupies.

 9. Twitter wciąż też żywo reaguje na konflikt rosyjsko-ukraiński.

10. Czas na polskie akcenty w zestawieniu. Na początku roku zamieszanie wywołało zdjęcie, które na swoim koncie opublikował Radosław Sikorski, wtedy jeszcze minister spraw zagranicznych. Polityk postanowił uczcić obalenie jednego z pomników Włodzimierza Lenina na Ukrainie w ten oto subtelny sposób:

11. Wydarzenie roku w polskiej polityce – Donald Tusk został szefem Rady Europejskiej. Tu – na pierwszym lunchu ze współpracownikami w Brukseli. 

Reklama

Warte przeczytania

Czytaj także

Społeczeństwo

Co z uznaniem ukraińskiej Cerkwi? Pytamy metropolitę Sawę. „Teraz trwa wojna”

Rozmowa z metropolitą Sawą, zwierzchnikiem Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, związanego z patriarchatem moskiewskim, o tym, dlaczego polscy prawosławni nie uznają niezależności Cerkwi w Ukrainie.

Katarzyna Kaczorowska
09.08.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną