Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Świat

Histerycy przechodzą do historii

Czy Carlos Saladrigas zbliży Kubę do reszty świata?

Kuba może stać się wkrótce krajem wielu możliwości i szans. Kuba może stać się wkrótce krajem wielu możliwości i szans. Sven Creutzmann/Mambo Photo / Getty Images
Carlos Saladrigas, kubański biznesmen z Florydy, który przez lata zwalczał rząd w Hawanie, może stać się kluczową postacią w zbliżeniu między emigracją i ojczyzną.
Przez ponad pół wieku nieprzejednana wrogość wobec rewolucji Fidela Castro była w Miami religią, a embargo-blokada – najświętszym sakramentem.Joe Raedle/Getty Images Przez ponad pół wieku nieprzejednana wrogość wobec rewolucji Fidela Castro była w Miami religią, a embargo-blokada – najświętszym sakramentem.

Teraz, kiedy Barack Obama i Raul Castro ogłosili – po ponad półwieczu embarga – wznowienie stosunków dyplomatycznych, „histerycy”, jak ich nazywa 66-letni Carlos Saladrigas, będą mieli swoje pięć minut. Ale bardzo krótkie, bo i oni widzą, że zaczyna się nowa era. Owszem, amerykańscy senatorowie i kongresmeni o kubańskich korzeniach – tak republikanie, jak i demokraci – odegrają rytualne larum w Kongresie, nazwą prezydenta Obamę „zdrajcą” i „filokomuchem”, ale taka gadka to przeszłość.

Polityka 2.2015 (2991) z dnia 06.01.2015; Świat; s. 38
Oryginalny tytuł tekstu: "Histerycy przechodzą do historii"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Testy antygenowe i omikron. Jak poprawnie zrobić wymaz?

Testy antygenowe na koronawirusa mają tę zaletę, że są szybkie i można je zrobić samodzielnie, ale wiele wskazuje, że w dobie omikronu będzie trzeba zmienić sposób ich wykonywania. Większa skuteczność wykrywania infekcji jest szczególnie istotna w kontekście ostatniego komunikatu WHO.

Piotr Rzymski
12.01.2022