Świat

Otoczeni euro

Litwa z unijną walutą

Z początkiem 2015 r. Litwa przyjęła euro. W unii walutowej mało kto ten fakt zauważył – litewska gospodarka stanowi ledwie 0,36 proc. PKB całej strefy.

Dla bliskiej przyszłości strefy ważniejsza była noworoczna zapowiedź Mario Draghiego, że EBC może już niebawem rozpocząć skup obligacji rządowych, by powstrzymać dalszą deflację. Ciekawsze jest to, że wejście Litwy do strefy odbiło się tak małym echem w Polsce. Oprócz Czechów wszyscy nasi unijni sąsiedzi przyjęli już wspólną walutę. Czy to sygnał, że zostaliśmy w tyle, czy może świadectwo mądrej powściągliwości?

Na 10 państw, które wchodziły do Unii razem z nami, siedem przyjęło już euro i chwali sobie wspólną walutę.

Polityka 2.2015 (2991) z dnia 06.01.2015; Komentarze; s. 6
Oryginalny tytuł tekstu: "Otoczeni euro"

Warte przeczytania

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Fotoreportaże

Kameralnie i lokalnie. Oto finaliści 10. edycji Nagrody Architektonicznej

Przedstawiamy pięciu finalistów jubileuszowej 10. edycji Nagrody Architektonicznej POLITYKI. W tym roku wyjątkowo dokładamy do puli dodatkową piątkę najciekawszych ubiegłorocznych realizacji, aby nasi czytelnicy mogli wybrać z niej swojego faworyta.

Piotr Sarzyński
13.04.2021