Świat

Nie lękali się

Marsz w Paryżu to czas gestu, wkrótce nadejdzie czas konkretów

Marsz w Paryżu, 11 stycznia 2015 r. Marsz w Paryżu, 11 stycznia 2015 r. Olivier Ortelpa / Flickr CC by 2.0
Co najmniej milion w Paryżu, dwa miliony w innych miastach Francji. Z placu Republiki poszli w marszu pod świętymi hasłami Francji republikańskiej: wolność, równość, braterstwo.

To nie był tylko marsz przeciwko fanatyzmowi gotowemu zabijać w imię Boże. Dominowała energia pozytywna: jesteśmy razem ponad wszelkimi różnicami, nie boimy się, nie pozwolimy się sterroryzować.

Pochód otworzyli liderzy polityczni z wielu krajów, nie tylko europejskich, w tym z arabskich i muzułmańskich, w sumie reprezentowali jedną czwartą Narodów Zjednoczonych. Prezydent Francji François Hollande nie bez powodu powiedział, że Paryż jest tego dnia stolicą świata. A w każdym razie stolicą tej części ludzkości, która solidaryzuje się w tych dniach z Francją republikańską.

Nie wypatrzyłem w ludzkiej rzece znaków polskich, ale z pewnością i Polacy przyłączyli się do marszu. Oficjalnie reprezentowała nas premier Ewa Kopacz. W centrum grupy liderów znaleźli się prezydent Francji, szef Rady Europejskiej i kanclerz Niemiec. Francuz, Polak, Niemka. Symbol w symbolu. Bo ten marsz był też manifestacją solidarności europejskiej, narodów starej i nowej Unii Europejskiej. Stawił się nawet Victor Orbán. Dołączył, jak najsłuszniej, prezydent Petro Poroszenko. Donald Tusk trzymał pod ramię szefa Autonomii Palestyńskiej Mahmuda Abbasa. Niedaleko od nich szedł premier Izraela Beniamin Netanjahu.

To był czas gestu, czas konkretów nadejdzie wkrótce. W dniu marszu w Paryżu spotkali się europejscy ministrowie spraw wewnętrznych. To od nich w dużym stopniu zależy, czy z tragicznej lekcji paryskiej zostaną wyciągnięte praktyczne wnioski i jakie. Wolelibyśmy, by nie ograniczały naszych praw i swobód, ale obawiam się, że teraz nie da się pogodzić wolności z bezpieczeństwem, tak jak udawało się przed epoką internetu i dżihadu, w której dziś żyjemy.

Szczególną uwagę zwracała obecność muzułmanów. Nawet jeśli nie była tak liczna, jak może się spodziewano, to jednak czymś niesamowitym były deklaracje solidarności tych Arabów i muzułmanów z Żydami zamordowanymi przez islamistycznych fanatyków. Coś ważnego stało się na widoku publicznym. Doceniam odwagę cywilną tych ludzi.

Dobrze, że niektóre plakaty niesione w pochodzie przypominały także o tragedii syryjskiej – „Kobane-Charlie: walka o to samo” – że powiewały w Paryżu flagi innych ciemiężonych narodów: Kurdów i Tybetańczyków. Tak bogaty w symbole i emocje był ten marsz w Paryżu, że zasłużył na miano historycznego. Jeśli mi kogoś zabrakło w tym pochodzie za wolnością, pokojem i prawami człowieka, to papieża Franciszka.

Więcej na ten temat

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Niezbędnik

Skąd się biorą pioruny? Odpowiedź może zaskoczyć

Piorun pojawia się nagle, znika błyskawicznie i nie pozwala się łatwo zbadać. Skąd to budzące zachwyt i grozę zjawisko bierze energię oraz jak ją uwalnia? Odpowiedź może zaskoczyć.

Andrzej Hołdys
07.07.2020
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną