Świat

Kronika zapowiedzianego rozpadu Ukrainy

Co dalej z Rosją, co z Ukrainą, co z nami?

Mieszkańcy Doniecka koczujący w schronie w domu kultury Mieszkańcy Doniecka koczujący w schronie w domu kultury Anastasia Vlasova/EPA / PAP
Na Ukrainie dzieją się rzeczy, które wisiały w powietrzu od dawna. Tyle że mało kto na Zachodzie wierzył, że naprawdę się wydarzą.
Król Herod z twarzą Putina – bożonarodzeniowa szopka we Lwowie.Yuriy Dyachyshyn/AFP/EAST NEWS Król Herod z twarzą Putina – bożonarodzeniowa szopka we Lwowie.

Plan wisiał na ścianie. Serhij Paszynski, były szef administracji prezydenta Ukrainy, twierdził w wywiadzie dla „Ukraińskiej Prawdy”, że już w maju 2013 r. na Kremlu gotowa była mapa okrojonej Ukrainy. O mapie tej administracja prezydenta miała się dowiedzieć od „przywódców sąsiednich krajów” (ukraińska prasa spekuluje, że chodzić mogło o Alaksandra Łukaszenkę). Plany Rosji wobec Ukrainy były, według Paszynskiego, dwa. Plan „light” polegać miał na zajęciu Krymu.

Polityka 3.2015 (2992) z dnia 13.01.2015; Świat; s. 46
Oryginalny tytuł tekstu: "Kronika zapowiedzianego rozpadu Ukrainy"

Warte przeczytania

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Dramat dzieci z wrodzonymi wadami

Co roku rodzi się ponad 2 tys. dzieci z głębokimi wadami. Ich rodziców czasem trzeba zastąpić lub im pomóc. Lecz nie ma kto tego zrobić.

Agnieszka Sowa
01.11.2016