Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Świat

Unia Europejska oczami Amerykanów – jak nas widzą?

Przede wszystkim – stereotypowo. Amerykański serwis Thrillist.com wypunktował zalety i wady wszystkich państw Wspólnoty. Z czego więc słyniemy za oceanem?

Dane, którymi posłużył się serwis Thrillist.com z siedzibą w Nowym Jorku, są powszechnie dostępne. Ale prawdopodobnie żaden Europejczyk nie wziąłby ich pod uwagę, gdyby przyszło mu opisywać poszczególne państwa Wspólnoty, szukać ich dobrych stron i słabości. Bo czy żyjąc w Polsce i obcując z Polakami, przyszłoby nam do głowy, że...

No właśnie – oto jak nas, wszystkich mieszkańców krajów Wspólnoty, widzą Amerykanie. Od A do W.

.Karolina Żelazińska/Polityka.

(powiększ mapę)

1. Austria
– Najmłodsi palacze we Wspólnocie. Każdego dnia po papierosy sięga aż 29,4 proc. Austriaków w wieku 15–24 lata. I wypala średnio 18,3 sztuk dziennie (dane Eurobarometru). Palaczy przybywa przy tym stopniowo od 1997 r. Wyroby tytoniowe są w Austrii powszechnie dostępne – niczym dowolne artykuły spożywcze.
+ Najniższe bezrobocie. W ubiegłym roku stopa bezrobocia wyniosła 4,9 proc. To najniższy wynik w Unii. Na drugim końcu rankingu znajduje się, rzecz jasna, Grecja. 

2. Belgia
– Najbardziej zakorkowane drogi. Powszechna suburbanizacja spowodowała, że większość Belgów jest zależna od samochodu i pokonuje dziennie nawet 100 km. Alternatywy nie są zachęcające: infrastruktura rowerowa jest słabo rozwinięta, a kolej – poza tym, że rzadko jeździ zgodnie z rozkładem – wciąż przeludniona.
+ Powszechny recykling. Belgowie prowadzą w rankingu utylizacji opakowań i odpadów. Amerykanie zauważają złośliwie: przecież przeciętny mieszkaniec Belgii musi się jakoś uporać z paczkami z Amazona.

3. Bułgaria
– Ograniczona wolność prasy. W zestawieniu Reporterów Bez Granic Bułgaria zajmuje ostatnie miejsce. Naciski polityczne i ingerencja władzy w pracę dziennikarzy to tutaj niemal codzienność.
+ Najtańszy prąd. Jeśli masz współlokatora, który nigdy nie wyłącza światła w kuchni – podpowiadają Amerykanie – Bułgaria to kraj dla Ciebie.

4. Chorwacja
– Najmniej chętnych na Erasmusa. Od 2000 r. młodzi Chorwaci stanowią najmniej liczną grupę narodową uczestniczącą w programie wymiany studentów Erasmus. Zagrzeb dołączył do Unii w lipcu 2013 r., więc trend być może się zmieni.
+ Ciche mieszkania. Na hałas u sąsiadów skarży się tylko 10 proc. mieszkańców.

5. Cypr
– Najmniej uczących się 18-latków. Czym się więc zajmują, jeśli się nie uczą. Nie, nie palą na potęgę, jak ich austriaccy koledzy, nie giną też na drogach, jak Belgowie. Od szkoły stronią. Wszak – zauważają Amerykanie – pogoda nad Morzem Śródziemnym rozleniwia...
+ Urodzeni bankierzy. 78 proc. Cypryjczyków deklaruje, że nie ma problemu z odróżnieniem i posługiwaniem się euromonetami, a 91 proc. – eurobanknotami.

6. Czechy
– Wadliwe prawo pracy. Nasz południowy sąsiad zajmuje wysokie, bo trzecie miejsce w Globalnym Indeksie Niewolnictwa, opracowanym przez australijską fundację Walk Free. W niewolniczych warunkach ma pracować nawet 38 tys. osób.
+ Najwięksi wielbiciele piwa. To tutaj odnotowuje się najwyższe spożycie piwa per capita na świecie: każdego roku Czesi wypijają 148,6 litrów w przeliczeniu na mieszkańca. Amerykanie sądzą, że na statystyki te pracują członkowie licznych stowarzyszeń i wspólnot studenckich.

7. Dania
– Najmniejsza liczba sklepów sieci Zara per capita. W całej Danii działają tylko dwa sklepy Zary (hiszpańskiej marki odzieżowej). Na każdy z nich przypada więc blisko 1,4 mln osób...
+ Najbardziej rozrywkowe społeczeństwo. 35 proc. Duńczyków tańczyło w ciągu ostatnich 12 miesięcy, a 38 proc. deklaruje, że w wolnym czasie również śpiewa.

8. Estonia
– Największa dysproporcja płac między kobietami i mężczyznami. W Estonii kobiety zarabiają o 27,3 proc. mniej od mężczyzn. Nawet we Włoszech, kraju machos, różnica ta wynosi tylko 5,8 proc.
+ Najmniejsza rozrzutność. Estończycy słyną z oszczędności i typowego zbieractwa. Każda rzecz, nawet stara i zużyta, może się kiedyś do czegoś przydać.

9. Finlandia
– Najwyższy wskaźnik depresji. Zapadalność na depresję łączy się z klimatem. Przedłużające się, mroźne zimy nie nastrajają optymistycznie. Podobnie jest w państwach nadbałtyckich i Rosji.
+ Najwięcej turystów. Aż 88,5 proc. Finów przynajmniej raz wybrało się na wycieczkę w ubiegłym roku.

10. Francja
– Najsłabsza znajomość angielskiego. Gorzej pod tym względem jest tylko w Rosji, Turcji i na Ukrainie. Jakość nauczania języków obcych ocenia się we Francji nisko – więc opanowują angielski głównie ci, których stać na zagraniczne podróże.
+ Najmniejszy kłopot z otyłością. Co prawda Francuzi słyną z serów i bagietek. Ale potrafią zachować umiar.

11. Niemcy
– Najmniej domów na własność. Tylko 43 proc. Niemców mieszka w domach, które są ich własnością. Wynajem bardziej się opłaca: czynsz jest tani, przepisy są bardzo korzystne dla najemców. W wielu landach zabrania się podwyższania cen wynajmu o więcej niż 15 proc. przez trzy pierwsze lata.
+ Pracowitość. W najbardziej zaludnionym kraju w Europie wciąż udaje się stwarzać nowe miejsca pracy. A Niemcy potrafią to docenić.

12. Grecja
– Najwyższy dług zagraniczny. Według stanu na koniec 2013 r. dług zagraniczny Grecji wynosi 130 proc. PKB.
+ Najniższa zachorowalność na gruźlicę. 5 przypadków na 100 tys. mieszkańców. 

13. Węgry
– Najwyższy VAT. Węgry mają najwyższy w UE podatek od wartości dodanej – bo 27 proc. Stawka VAT wzrosła w 2012 r. Wpływy z podatku miały załatać dziurę budżetową.
+ Najmniej nielegalnych wydatków. Ale już według Indeksu Percepcji Korupcji zajmują 69. na 175 miejsc (im wyższa pozycja na liście, tym mniejszy kłopot z korupcją).

14. Irlandia
– Najwyższy wskaźnik zachorowalności na mukowiscydozę. Prawie 3 na 10 tys. osób w Irlandii cierpi na mukowiscydozę, a aż jedna na dziewiętnaście jest nosicielem. Uważa się, że jest to najwyższy wskaźnik na całym świecie.
+ Najmniej rozwodów. Irlandia ma także najwyższy wskaźnik płodności. Wszystko po to – ironizują Amerykanie – by utrzymać stereotyp katolickiej rodziny.

15. Włochy
– Malwersacje podatkowe. Obywatele Italii uchylają się od płacenia podatków i nie zgłaszają prowadzenia działalności gospodarczej. Szacuje się, że włoski budżet traci na tym 239 mld dol. rocznie.
+ Najwyższa długość życia. Wynosi aż 83 lata!

16. Łotwa
– Najwyższy odsetek więźniów. Wyrok odsiaduje tutaj najwięcej więźniów w porównaniu z resztą państw Europy. Na 100 tys. mieszkańców – osadzonych jest 305. Jeszcze w 2009 r. to Polska królowała w tym rankingu – z 302 więźniami na 100 tys. obywateli.
+ Hojność wobec urzędników publicznych. Chętnie obdarowują policjantów i urzędników w bankach.

17. Litwa
– Najwyższy wskaźnik samobójstw. Najwyższy na całym świecie – samobójstwo popełniają rocznie 34 osoby na 100 tys. mieszkańców. Częściej są to mieszkańcy obszarów wiejskich, a powody to głównie alkoholizm i bezrobocie.
+ Wielu absolwentów szkoły średniej. Szkołę średnią kończy 93,4 proc. Litwinów. Większość z nich prawdopodobnie wie, gdzie leży Ameryka – pokpiwa nowojorski serwis. Natomiast 93,4 proc. Amerykanów nie potrafi znaleźć Litwy na mapie świata – dodaje uczciwie.

18. Luksemburg
– Najmniejsze wydatki na edukację. W 2007 r. wydano na sfinansowanie szkół publicznych wydano zaledwie 3,15 proc. PKB. 72 proc. uczniów szkół średnich kończy je w terminie.
+ Najlepsza znajomość języków obcych. Przeciętny uczeń w Luksemburgu uczy się minimum dwóch języków obcych w szkole. Aż 61 proc. dorosłych mieszkańców posługuje się zaś średnio trzema różnymi językami.

19. Malta
– Najgorsze warunki dla rozwoju przedsiębiorczości. Na liście 189 państw Banku Światowego Malta zajmuje dopiero 161. miejsce. Wyprzedziła Chiny i Hiszpanię.
+ Najwięksi optymiści. Amerykanie sądzą, że to z powodu niskiego bezrobocia.

20. Holandia
+ Najwyższy odsetek rowerzystów ginie tu w wypadkach drogowych. Ich ofiarami są 25-, 35-latkowie i osoby powyżej 75. roku życia. Transport rowerowy prawdopodobnie nigdzie nie jest równie popularny. Stanowi główny środek transportu dla 31 proc. mieszkańców.
– Najwięcej ekspalaczy. Palenie jest gigantycznym problemem zdrowia publicznego w Europie. Ale 30 proc. palaczy z Holandii rezygnuje z nałogu.

21. Polska
– Najmniej lekarzy per capita. Na tysiąc mieszkańców przypada zaledwie 2,2 praktykujących lekarzy (dane Banku Światowego z 2011 roku; liczba obejmuje internistów i specjalistów). Brakuje również pielęgniarek i położnych.
+ Największy producent jabłek. Produkujemy ich aż 3 miliony ton rocznie. Amerykanie uznali ten wynik za nasz największy wyróżnik.

22. Portugalia
– Najniższy wskaźnik urodzeń. Średnio: 7,9 urodzeń na tysiąc mieszkańców. W Irlandii wskaźnik jest na przykład dwukrotnie wyższy.
+ Największy producent korków od butelek. Prawie połowa (49,6 proc.) światowych dostaw pochodzi właśnie stąd.

23. Rumunia
– Najmniej kin per capita. Milion mieszkańców ma do dyspozycji zaledwie 3 do 4 kin. Dla porównania: w Czechach jest ich 49.
+ Najniższe użycie kokainy.

24. Słowacja
– Najniższa frekwencja w wyborach. Kto głosuje na Słowacji? Prawie nikt – tylko 13,05 proc. społeczeństwa. Tymczasem w Belgii frekwencja wynosi aż 89,64 proc. Ale tam głosowanie jest obowiązkowe...
+ Praca z robotami. Większość Słowaków ma za sobą doświadczenie pracy z robotami. Amerykanie są pod wrażeniem.

25. Słowenia
– Alkoholizm. Słowenia zajmuje piąte miejsce wśród państw UE pod względem konsumpcji alkoholu. Na jednego mieszkańca przypada rocznie 13,5 litra czystego alkoholu (dane za 2010 r.). Problem dotyczy głównie mężczyzn.
+ Najmniej młodocianych matek. Być może dzieje się tak ze względu na łatwy dostęp do antykoncepcji.

26. Hiszpania
– Tu się rezygnuje z nauki. Każdego roku ok. 23,5 proc. uczniów nie kończy obowiązkowej edukacji. Jednocześnie bezrobocie wśród młodych Hiszpanów sięga aż 57 proc. (2014 r.).
+ Najpopularniejszy cel wyjazdów na Erasmusie. Hiszpania zdaje się sprzyjać nauce w szczególności.

27. Szwecja
– Najmniej łóżek szpitalnych na jednego mieszkańca. 2,7 na tysiąc mieszkańców. Dla porównania: w Niemczech jest tych łóżek średnio 8,3. W Polsce – 6,6.
+ Najszerszy dostęp do internetu. 94,8 proc. Szwedów ma dostęp do Internetu. Reszta korzysta z Wi-Fi w Ikei? – zastanawiają się Amerykanie.

28. Wielka Brytania
– Najczęściej sięga się tu po kokainę, amfetaminę, LSD i ekstazy. Według organizacji charytatywnej DrugScope blisko 180 tys. Brytyjczyków jest uzależnionych od kokainy, a prawie 700 tys. osób w wieku 16–59 przynajmniej raz w roku zażywa jakiś narkotyk.
+ Najniższa liczba zabójstw. Wielka Brytania to siedlisko słynnych morderców (dość wymienić trzech: Kubę Rozpruwacza, Harolda Shipmana i… Voldemorta). Ale ma najniższy wskaźnik zabójstw w całej Unii: zaledwie 0,3 na 100 tys. mieszkańców.

Jak widać, z dystansu wszystko przybiera nieco inne proporcje.

Reklama

Warte przeczytania

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Łomot, wrzaski i deskorolkowcy. Czasem pijani. Hałas może zrujnować życie

Hałas z plenerowych obiektów sportowych może zrujnować życie ludzi mieszkających obok. Sprawom sądowym, kończącym się likwidacją boiska czy skateparku, mogłaby zapobiec wcześniejsza analiza akustyczna planowanych inwestycji.

Agnieszka Kantaruk
23.04.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną