Unia Europejska oczami Amerykanów – jak nas widzą?
Przede wszystkim – stereotypowo. Amerykański serwis Thrillist.com wypunktował zalety i wady wszystkich państw Wspólnoty. Z czego więc słyniemy za oceanem?

Dane, którymi posłużył się serwis Thrillist.com z siedzibą w Nowym Jorku, są powszechnie dostępne. Ale prawdopodobnie żaden Europejczyk nie wziąłby ich pod uwagę, gdyby przyszło mu opisywać poszczególne państwa Wspólnoty, szukać ich dobrych stron i słabości. Bo czy żyjąc w Polsce i obcując z Polakami, przyszłoby nam do głowy, że...

No właśnie – oto jak nas, wszystkich mieszkańców krajów Wspólnoty, widzą Amerykanie. Od A do W.

.
Karolina Żelazińska/Polityka

.

(powiększ mapę)

1. Austria
– Najmłodsi palacze we Wspólnocie. Każdego dnia po papierosy sięga aż 29,4 proc. Austriaków w wieku 15–24 lata. I wypala średnio 18,3 sztuk dziennie (dane Eurobarometru). Palaczy przybywa przy tym stopniowo od 1997 r. Wyroby tytoniowe są w Austrii powszechnie dostępne – niczym dowolne artykuły spożywcze.
+ Najniższe bezrobocie. W ubiegłym roku stopa bezrobocia wyniosła 4,9 proc. To najniższy wynik w Unii. Na drugim końcu rankingu znajduje się, rzecz jasna, Grecja. 

2. Belgia
– Najbardziej zakorkowane drogi. Powszechna suburbanizacja spowodowała, że większość Belgów jest zależna od samochodu i pokonuje dziennie nawet 100 km. Alternatywy nie są zachęcające: infrastruktura rowerowa jest słabo rozwinięta, a kolej – poza tym, że rzadko jeździ zgodnie z rozkładem – wciąż przeludniona.
+ Powszechny recykling. Belgowie prowadzą w rankingu utylizacji opakowań i odpadów. Amerykanie zauważają złośliwie: przecież przeciętny mieszkaniec Belgii musi się jakoś uporać z paczkami z Amazona.

3. Bułgaria
– Ograniczona wolność prasy. W zestawieniu Reporterów Bez Granic Bułgaria zajmuje ostatnie miejsce. Naciski polityczne i ingerencja władzy w pracę dziennikarzy to tutaj niemal codzienność.
+ Najtańszy prąd. Jeśli masz współlokatora, który nigdy nie wyłącza światła w kuchni – podpowiadają Amerykanie – Bułgaria to kraj dla Ciebie.

4. Chorwacja
– Najmniej chętnych na Erasmusa. Od 2000 r. młodzi Chorwaci stanowią najmniej liczną grupę narodową uczestniczącą w programie wymiany studentów Erasmus. Zagrzeb dołączył do Unii w lipcu 2013 r., więc trend być może się zmieni.
+ Ciche mieszkania. Na hałas u sąsiadów skarży się tylko 10 proc. mieszkańców.

5. Cypr
– Najmniej uczących się 18-latków. Czym się więc zajmują, jeśli się nie uczą. Nie, nie palą na potęgę, jak ich austriaccy koledzy, nie giną też na drogach, jak Belgowie. Od szkoły stronią. Wszak – zauważają Amerykanie – pogoda nad Morzem Śródziemnym rozleniwia...
+ Urodzeni bankierzy. 78 proc. Cypryjczyków deklaruje, że nie ma problemu z odróżnieniem i posługiwaniem się euromonetami, a 91 proc. – eurobanknotami.

6. Czechy
– Wadliwe prawo pracy. Nasz południowy sąsiad zajmuje wysokie, bo trzecie miejsce w Globalnym Indeksie Niewolnictwa, opracowanym przez australijską fundację Walk Free. W niewolniczych warunkach ma pracować nawet 38 tys. osób.
+ Najwięksi wielbiciele piwa. To tutaj odnotowuje się najwyższe spożycie piwa per capita na świecie: każdego roku Czesi wypijają 148,6 litrów w przeliczeniu na mieszkańca. Amerykanie sądzą, że na statystyki te pracują członkowie licznych stowarzyszeń i wspólnot studenckich.

7. Dania
– Najmniejsza liczba sklepów sieci Zara per capita. W całej Danii działają tylko dwa sklepy Zary (hiszpańskiej marki odzieżowej). Na każdy z nich przypada więc blisko 1,4 mln osób...
+ Najbardziej rozrywkowe społeczeństwo. 35 proc. Duńczyków tańczyło w ciągu ostatnich 12 miesięcy, a 38 proc. deklaruje, że w wolnym czasie również śpiewa.

8. Estonia
– Największa dysproporcja płac między kobietami i mężczyznami. W Estonii kobiety zarabiają o 27,3 proc. mniej od mężczyzn. Nawet we Włoszech, kraju machos, różnica ta wynosi tylko 5,8 proc.
+ Najmniejsza rozrzutność. Estończycy słyną z oszczędności i typowego zbieractwa. Każda rzecz, nawet stara i zużyta, może się kiedyś do czegoś przydać.

9. Finlandia
– Najwyższy wskaźnik depresji. Zapadalność na depresję łączy się z klimatem. Przedłużające się, mroźne zimy nie nastrajają optymistycznie. Podobnie jest w państwach nadbałtyckich i Rosji.
+ Najwięcej turystów. Aż 88,5 proc. Finów przynajmniej raz wybrało się na wycieczkę w ubiegłym roku.

10. Francja
– Najsłabsza znajomość angielskiego. Gorzej pod tym względem jest tylko w Rosji, Turcji i na Ukrainie. Jakość nauczania języków obcych ocenia się we Francji nisko – więc opanowują angielski głównie ci, których stać na zagraniczne podróże.
+ Najmniejszy kłopot z otyłością. Co prawda Francuzi słyną z serów i bagietek. Ale potrafią zachować umiar.

11. Niemcy
– Najmniej domów na własność. Tylko 43 proc. Niemców mieszka w domach, które są ich własnością. Wynajem bardziej się opłaca: czynsz jest tani, przepisy są bardzo korzystne dla najemców. W wielu landach zabrania się podwyższania cen wynajmu o więcej niż 15 proc. przez trzy pierwsze lata.
+ Pracowitość. W najbardziej zaludnionym kraju w Europie wciąż udaje się stwarzać nowe miejsca pracy. A Niemcy potrafią to docenić.

12. Grecja
– Najwyższy dług zagraniczny. Według stanu na koniec 2013 r. dług zagraniczny Grecji wynosi 130 proc. PKB.
+ Najniższa zachorowalność na gruźlicę. 5 przypadków na 100 tys. mieszkańców. 

Ważne w świecie

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj