Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Świat

Coś tu cuchnie

Kłopot z wizytą Orbána w Warszawie

Spotkanie premiera Węgier z szefową polskiego rządu Spotkanie premiera Węgier z szefową polskiego rządu Kancelaria Prezesa RM
Wiem, że pani premier nie mogła nie rozmawiać z premierem Orbánem. Ale nie wiem, jaką korzyść z wizyty Węgra odniosła dziś Polska. Ma z tą wizytą raczej kłopot.

Kłopot jest wizerunkowy i polityczny. Wizerunkowy polega na tym, że zaledwie dwa dni wcześniej Orbán przyjmował jakby nigdy nic prezydenta Putina. Uśmiechy, uściski, deklaracja współpracy. Orbán – Putin dwa bratanki. Taki komunikat poszedł z Budapesztu w Europę.

Dziś największego przyjaciela politycznej Rosji w Unii Europejskiej podejmuje szefowa polskiego rządu.

Premier Kopacz powiedziała na konferencji swoje, Orbán swoje. Nie miałem wrażenia, że podczas spotkania doszło do jakiegoś zbliżenia stanowisk, najwyżej do wymiany poglądów. Na tym polega kłopot polityczny.

A przecież Węgry są członkiem regionalnej Grupy Wyszehradzkiej, do której i my należymy. Agresja rosyjska w Ukrainie wystawiła ten twór na próbę. Wynik jest taki sobie.

W grudniu ministrowie spraw zagranicznych rozmawiali w Kijowie o pomocy dla Ukrainy. Komunikat na ten temat z jednej strony informuje, że doszło do konkretnych ustaleń – Polska ma pomóc w budowie nowoczesnego samorządu terytorialnego – ale przemilcza agresję rosyjską.

Czy Ewa Kopacz próbowała przekonać Viktora Orbána, żeby jednak wykorzystać Grupę jako jeden więcej kanał dyplomacji na rzecz pokoju? Czy rozmawiali o niedawno powstałym z inicjatywy czeskiej Trójkącie Sławkowskim (Czechy, Słowacja, Austria) który można odebrać jako alternatywę względem Grupy Wyszehradzkiej?

Obecna polityka premiera Orbána może się podobać w Moskwie i innych stolicach, które z różnych powodów wolą udawać, że nie widzą, jak ekipa Putina demoluje politykę europejską i sponsoruje politycznie i militarnie krwawą awanturę wojenną. Wynika to z ich oceny sytuacji. Ale ocena może się okazać błędna, a skutki negatywne. Celem Putina jest złamanie kruchej jedności Unii. Polska nie powinna do tego przykładać ręki w żaden sposób.  

Więcej na ten temat

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Testy antygenowe i omikron. Jak poprawnie zrobić wymaz?

Testy antygenowe na koronawirusa mają tę zaletę, że są szybkie i można je zrobić samodzielnie, ale wiele wskazuje, że w dobie omikronu będzie trzeba zmienić sposób ich wykonywania. Większa skuteczność wykrywania infekcji jest szczególnie istotna w kontekście ostatniego komunikatu WHO.

Piotr Rzymski
12.01.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną