Świat

Żaba, Katarzyna i gambit Putina

Niemcy: kanclerz Merkel trzyma Europę

Kanclerz Angela Merkel, prezydent Francois Hollande i prezydent Putin jako jurorzy Eurowizji na paradzie podczas tegorocznego karnawału w Nicei. Kanclerz Angela Merkel, prezydent Francois Hollande i prezydent Putin jako jurorzy Eurowizji na paradzie podczas tegorocznego karnawału w Nicei. Valery Hache/AFP / EAST NEWS
To był tydzień Angeli Merkel. Niemiecka kanclerz dwoiła się i troiła, kursując między Kijowem, Moskwą i Brukselą. Ale jej aktywność paradoksalnie tylko uwypukliła słabość Europy.
Rozmowy w Mińsku. 11 lutego, 2015 r.Karl-Ludwig Poggemann/Wikipedia Rozmowy w Mińsku. 11 lutego, 2015 r.

Mińskie rozmowy „ostatniej szansy” między Ukraińcami i Rosjanami Niemka przygotowała razem z prezydentem Francji podczas wizyt w Kijowie i Moskwie. Na monachijskiej konferencji bezpieczeństwa publicznie naszkicowała swą filozofię postępowania z Rosją: trzeba rozmawiać, rozmawiać, rozmawiać, bo ta wojna jest dla Ukrainy nie do wygrania. Z Berlina przeprowadziła konferencję telefoniczną z Petro Poroszenką, François Hollande’em i Władimirem Putinem. Po czym przeskoczyła Atlantyk, by w Waszyngtonie i Ottawie zestroić strategię i taktykę całego Zachodu.

Polityka 9.2015 (2998) z dnia 24.02.2015; Świat; s. 50
Oryginalny tytuł tekstu: "Żaba, Katarzyna i gambit Putina"

Warte przeczytania

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Patti Yang kończy karierę. Debiutuje Patricia Vernhes

Współpracowała ze światowej sławy kompozytorami, nagrała muzykę do hollywoodzkich superprodukcji i wydała pięć płyt. Artystka z Wrocławia kończy działalność pod pseudonimem Patti Yang. Czy jeszcze ją usłyszymy?

Dawid Iwaniec
21.02.2020