Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Świat

Między nami wikingami

Szwecja: orgia nacjonalizmu w Falun

Norweżka Marit Bjoergen podczas zwycięskiego biegu na mistrzostwach świata w Falun, luty 2015 r. Norweżka Marit Bjoergen podczas zwycięskiego biegu na mistrzostwach świata w Falun, luty 2015 r. Srdjan Suki/EPA / PAP
Gdy skandynawscy narciarze bili się o medale mistrzostw świata w Szwecji, na trybunach ich kibice stoczyli ze sobą wojnę na złośliwości i stereotypy.
Plakat z początku XIX w. promujący ideę skandynawizmu. Idea ta, wkrótce od chwili stworzenia, popadła w zapomnienie.Wikipedia Plakat z początku XIX w. promujący ideę skandynawizmu. Idea ta, wkrótce od chwili stworzenia, popadła w zapomnienie.

Szwedzka i norweska prasa narzekają, że mistrzostwa w Falun były „orgią nacjonalizmu”, a w reakcjach kibiców krytycy dostrzegli więcej elementów religii niż zafascynowania sportem. Na trasach narciarskich ścigały się narody, a nie jednostki. Szwedzkie gazety podsyciły te nastroje, skupiając się na drobiazgach, często poniżej pasa, spekulując na przykład, jakie stringi włożyła pod kombinezon najpiękniejsza zawodniczka mistrzostw Norweżka Therese Johaug.

Bohaterem mistrzostw – dla szwedzkich gospodarzy głównie negatywnym – stał się czterokrotny złoty medalista Norweg Petter Northug.

Polityka 11.2015 (3000) z dnia 10.03.2015; Świat; s. 58
Oryginalny tytuł tekstu: "Między nami wikingami"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Historia

Od SB do NATO i UE

Książka amerykańskiego dziennikarza Johna Pomfreta pokazuje, jak po 1989 r. solidarnościowe władze z pomocą byłych szpiegów SB otworzyły nam drzwi na Zachód.

Grzegorz Rzeczkowski
17.01.2022