Prenumerata na trudne czasy.

6 miesięcy za 99 zł.

Subskrybuj
Świat

Jesteśmy stąd

Orient z Zachodem spotyka się w Berlinie

Dwa razy w tygodniu cały Kreuzkolln spotyka się na tureckim rynku przy Maybachufer. Dwa razy w tygodniu cały Kreuzkolln spotyka się na tureckim rynku przy Maybachufer. Maria Kossak
O Kreuzkölln, części dzielnicy Neukölln, mówi się, że to najatrakcyjniejszy kąt Berlina, w którym Orient spotyka się z Zachodem. Dzielnica kontrastów i inspiracji, wspólnego życia ludzi ze 147 krajów. Jak się czują i dogadują w czasach antyislamskiej Pegidy?
Cem czuje się świetnie w multikulturalnej atmosferze Neukolln. Na spacer z córką Aurą wziął synka Lisy.Maria Kossak Cem czuje się świetnie w multikulturalnej atmosferze Neukolln. Na spacer z córką Aurą wziął synka Lisy.

Drezdeńczycy z Pegidy, Ruchu Patriotycznych Europejczyków Przeciw Islamizacji Zachodu, zauważyli najwyraźniej, że muzułmanie nie tylko nie chcą się integrować, ale wręcz zagrażają kulturze niemieckiej – ironizuje Christian. – Skąd to jednak wiedzą? W Dreźnie praktycznie nie ma cudzoziemców. Za to u nas, w Neukölln, nadają koloryt ulicom. O co więc właściwie tym z Drezna chodzi?

Diagnoza Christiana jest następująca: tym z Pegidy chodzi o heile deutsche Welt, nietknięty niemiecki świat, czyli taki, w którym nie będzie obcych.

Polityka 13.2015 (3002) z dnia 24.03.2015; Na własne oczy; s. 108
Oryginalny tytuł tekstu: "Jesteśmy stąd"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >