Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Świat

Od 40 lat systematycznie spada liczba ofiar śmiertelnych w wypadkach lotniczych

W ubiegłym roku odnotowano najmniejszą liczbę wypadków lotniczych w historii. Mimo tragedii airbusa we francuskich Alpach rok 2015 także ma szansę utrzymać ten trend.
.Patrick Bennett/Corbis.

Katastrofa samolotu Germanwings we francuskich Alpach, w której zginęło 144 pasażerów oraz sześcioro członków załogi, to największa tragedia w historii europejskich lotów. Według zachodnich mediów nie tylko odbije się ona negatywnie na notowaniach Lufthansy – do której należy Germanwings – ale może także odstraszyć część potencjalnych pasażerów od podróżowania w powietrzu.

Jednocześnie podkreślają one, że samolot pozostaje najbezpieczniejszym środkiem lokomocji. Co więcej, mimo gwałtownego rozwoju transportu lotniczego z dekady na dekadę maleje liczba ofiar wypadków samolotów pasażerskich. Pokazuje to poniższy wykres, na którym zebrano dane z lat 1942–2015. Dane te nie uwzględniają jeszcze katastrofy Airbusa A320, wyłączono z nich także katastrofy lotów prywatnych i wojskowych:  

.Statista.

Jak zauważa niemiecki dziennik „Süddeutsche Zeitung”, bezpieczeństwo transportu lotniczego jeszcze szybciej rośnie w kategoriach względnych. Bo przed półwieczem linie lotnicze przewoziły nieco ponad 100 mln pasażerów rocznie, a w ubiegłym roku było to już 3,3 mld osób. Ryzyko śmierci wskutek wypadku lotniczego wynosi obecnie 1:29 milionów i jest 85-krotnie niższe od prawdopodobieństwa tego, że zginiemy na rowerze. Dwukrotnie bardziej grozi nam też śmiertelne porażenie piorunem.

Według danych zabranych przez Aviation Safety Network najgorszym rokiem w dziejach lotów pasażerskich był rok 1972, gdy w 72 katastrofach zginęły aż 2373 osoby. Jednak od połowy lat 70. bezpieczeństwo lotów systematycznie rośnie. Wprawdzie w roku 2014 śmierć w katastrofach lotniczych poniosły aż 692 osoby (wobec 265 ofiar w 2013 r.). Ale samych wypadków odnotowano tylko 20, najmniej od 1942 roku, czyli od kiedy prowadzi się takie statystyki.

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Rowling? Jaka Rowling? Harry Potter i autorka non grata

Huczne obchody 20. rocznicy premiery filmu „Harry Potter i Kamień Filozoficzny” były okazją do wspomnień i wzruszeń. Zabrakło tej, od której wszystko się zaczęło – J.K. Rowling. Zapomnieli o autorce?

Marcin Zwierzchowski
16.01.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną