Świat

Sen City

Masdar: miasto przyszłości w Zjednoczonych Emiratach Arabskich

Studentka przed Masdarskim Instytutem Nauki. Studentka przed Masdarskim Instytutem Nauki. Clint McLean / Corbis
Na pustyni pod Abu Zabi powstaje pierwsze całkowicie ekologiczne i „inteligentne” miasto Masdar. Już wiadomo, że to możliwe. Ale czy opłacalne? I komu potrzebne?
Zipcar – elektryczny pojazd bez kierowcy, który będzie woził mieszkańców.Cahir Davitt/Corbis Zipcar – elektryczny pojazd bez kierowcy, który będzie woził mieszkańców.

Masdar w języku arabskim oznacza źródło. I rzeczywiście – eksperymentalne miasto, które teraz znajduje się w trzeciej fazie rygorystycznie zaplanowanego rozwoju, przypomina oazę. To garstka budynków tulących się w obronie przed palącym słońcem, otoczonych jedynie kłębami pyłu przeganianego po pustyni przez silne wiatry.

Kiedyś były tu różowe diuny, ale agresywnie rozbudowujące się Abu Zabi – od 1971 r. stolica Zjednoczonych Emiratów Arabskich – dosłownie pochłonęło je do produkcji potrzebnego w każdych ilościach betonu.

Polityka 18.2015 (3007) z dnia 27.04.2015; Świat; s. 60
Oryginalny tytuł tekstu: "Sen City"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Polska ma ludzi na sumieniu. A ja? Co z moim sumieniem?

Taktyka stanu wyjątkowego i bezwzględnych pushbacków nie przyniosła spodziewanych rezultatów. Łukaszenka nadal prowadzi swój sabotaż, a nawet go nasila. Polska ma ludzi na sumieniu. A ja? Co z moim sumieniem?

Renata Lis
23.09.2021