Świat

Globalna straż pożarna

Czy można się ubezpieczyć od katastrof

Huragan Katrina w Nowym Orleanie miał co zniszczyć, stąd lawina bankructw firm ubezpieczeniowych w tym rejonie. Huragan Katrina w Nowym Orleanie miał co zniszczyć, stąd lawina bankructw firm ubezpieczeniowych w tym rejonie. Brian Snyder/Reuters / Forum
Potrzebujemy światowego ubezpieczenia od katastrof – apeluje Bank Światowy po tragedii w Nepalu. Brzmi dobrze, ale czy nie grozi katastrofą finansową?
Odszkodowania za trzęsienie ziemi, które w 1906 r. obróciło w gruzy 80 proc. San Francisco, zapłaciło towarzystwo Munich Re.Wikipedia Odszkodowania za trzęsienie ziemi, które w 1906 r. obróciło w gruzy 80 proc. San Francisco, zapłaciło towarzystwo Munich Re.

Wstępne koszty kwietniowego trzęsienia ziemi w Nepalu Bank Światowy wycenił na 2,8 mld dol. Dziś eksperci Banku mówią już o 4,5 mld. Wciąż niedużo, mimo rozmiaru ludzkiej tragedii. Rachunek za huragan Katrina, który w 2005 r. uderzył w południowe wybrzeże USA, sięgnął 87 mld dol., choć obszar zniszczeń był mniejszy. Wówczas na Florydzie zbankrutowało 11 towarzystw ubezpieczeniowych, ale praktycznie wszyscy poszkodowani dostali odszkodowania. Tam, gdzie skończyły się pieniądze z ubezpieczenia, dorzucił się rząd.

Polityka 21.2015 (3010) z dnia 19.05.2015; Świat; s. 57
Oryginalny tytuł tekstu: "Globalna straż pożarna"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Nauczycieli trzeba będzie dowozić z domów spokojnej starości

Czas najwyższy powiedzieć, że jednakowe pensum dla katechety i polonisty to zbrodnia. Minister Czarnek usilnie pracuje nad tym, aby w szkole nie chciał pracować nikt – z wyjątkiem katechetów.

Dariusz Chętkowski
24.09.2021