Rabaty na prenumeratę cyfrową Polityki

40% lub 50%

Subskrybuj
Świat

Ciasto francuskie

Francja na nowo podzielona

Saint Emillian, winiarskie zagłębie Bordeaux Saint Emillian, winiarskie zagłębie Bordeaux Luis Davilla / Getty Images
Próbował zdecentralizować Francję generał de Gaulle, ale poległ w referendum. Dopiero socjalista François Mitterrand w 1982 r. podzielił ją na 22 regiony. Teraz – przy niemałych kłótniach – znowu powstaje nowa mapa administracyjna kraju.
Polityka

Gdy rok temu prezydent François Hollande zapowiedział skomasowanie regionów, fuzję gmin i w przyszłości zniesienie departamentów, na lokalnych baronów wszystkich partii padł blady strach. Na pierwszy ogień poszły regiony: z 22 powstaje 13. Kto straci posadę w kraju, gdzie bezrobocie to ciągle zmora? Komu przypadnie stolica w regionach połączonych? Na południu – Tuluza czy Montpellier? W nowej Normandii – Caen czy Rouen? Rouen może wygrać i to nie z powodów historycznych – tam na stosie w rynku spalono Joannę d’Arc, patronkę Francji – ale dlatego, że jest twierdzą wpływowego socjalisty, ministra Laurenta Fabiusa.

Polityka 23.2015 (3012) z dnia 31.05.2015; Świat; s. 60
Oryginalny tytuł tekstu: "Ciasto francuskie"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Ludzie i style

Polityka przy stole. Symulator kampanii wyborczej i inne planszówki

Kogo znane na co dzień z ekranów i gazet polityczne spory nadal bardziej ekscytują, niż męczą, może sprawdzić swoich sił w ich wersji pudełkowej. Uwaga – wciągają jak prawdziwe.

Michał Klimko
25.11.2021