Świat

Snowden nie ma się z czego cieszyć

Zwrot ws. NSA: Czy Ameryka będzie mniej podsłuchiwać?

Mike Mozart / Flickr CC by 2.0
Nowa ustawa ogranicza prawa NSA do przeczesywania całej komunikacji elektronicznej.

Zwrot w Ameryce na korzyść Edwarda Snowdena, który ukrywa się w Rosji przed władzami amerykańskimi, zarzucającymi mu ujawnienie tajemnic o masowej inwigilacji? Jak wiadomo, nowa ustawa, właśnie podpisana przez prezydenta Obamę, ogranicza prawa NSA (Krajowej Agencji Bezpieczeństwa) do przeczesywania całej komunikacji elektronicznej.

Od tej pory NSA musi najpierw w sądzie przedstawić konkretne podejrzenia i uzyskać zezwolenie na podsłuch, dopiero potem żądać dostępu do rozmów i korespondencji. Jest to zwrot w nastrojach amerykańskich, o czym świadczy głosowanie Republikanów w Senacie. Choć przywódca większości republikańskiej Mitch McConnell był przeciw zmianom, aż 23 senatorów republikańskich głosowało za.

Czy Ameryka będzie mniej podsłuchiwać? To wątpliwe. Po pierwsze, ograniczenia dotyczą jedynie obywateli amerykańskich na amerykańskim terytorium. NSA jak dotychczas będzie gromadzić i przeczesywać komunikację elektroniczną za granicą i to nawet swoich sojuszników. Po drugie, można wątpić czy tajne służby mówią prawdę o podsłuchiwaniu, skoro do tej pory – nawet po rewelacjach Snowdena – zaprzeczały oczywistym faktom.

Amerykańscy legislatorzy – ze swymi skłonnościami do patosu – pierwszą ustawę o zaostrzeniu podsłuchów i bezpieczeństwa w ogóle (po 11 września) nazwali patriotyczną, a teraz ograniczenie podsłuchów – ustawą o wolności.

Czy rzeczywiście nowoczesne społeczeństwo żyje w dylemacie: patriotyzm czy wolność? Obywatel wie o tym bardzo mało. Jedno wiadomo na pewno. Amerykanie, przeznaczając miliardy na kontrolę komunikacji elektronicznej, wysforowali się daleko przed innych w technologii tego procederu. Z pewnością nikomu nie zdradzą działania swoich programów.

Powstaje także dla nich samych jeszcze poważniejszy niż dotąd problem cywilnej kontroli nad działaniami tajnych służb. Nie zanosi się na to, by został rozwiązany.

Więcej na ten temat

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Konkurs Chopinowski: inny niż poprzednie

XVIII Konkurs Chopinowski był inny niż poprzednie. I to nie tylko z powodu rocznego odsunięcia w czasie.

Dorota Szwarcman
26.10.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną