„Polityka”. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

SUBSKRYBUJ
Świat

Komunizm Franciszka

Papieska ekoencyklika

Czas wydorośleć i przestać bawić się w dzieci Boże, które gdy coś napsują, to wystarczy, że pobiegną do konfesjonału po rozgrzeszenie, by dalej hulać. Czas wydorośleć i przestać bawić się w dzieci Boże, które gdy coś napsują, to wystarczy, że pobiegną do konfesjonału po rozgrzeszenie, by dalej hulać. Wikipedia
Papież Franciszek w swej najnowszej encyklice „Laudato si” nawołuje ni mniej, ni więcej, tylko do „śmiałej rewolucji kulturowej”, której celem będzie ekologia. Ale ekologia integralna. Za tym hasłem kryje się wizja nowego światowego ładu.
Rewolucja kulturowa, jeśli ma się powieść, musi dotyczyć całego świata i musi zaangażować wszystkie zasoby ludzkości.bloodmars/PantherMedia Rewolucja kulturowa, jeśli ma się powieść, musi dotyczyć całego świata i musi zaangażować wszystkie zasoby ludzkości.

To chyba najbardziej oczekiwana z papieskich encyklik. Gorące spekulacje wywołała już sama jej zapowiedź przed kilku miesiącami. Wiadomo było, że Franciszek zaangażuje autorytet swój i Kościoła katolickiego w roku o przełomowym znaczeniu dla globalnej debaty klimatycznej. W grudniu br. odbędzie się bowiem w Paryżu szczyt klimatyczny ONZ, który ma przyjąć nowe międzynarodowe porozumienie w sprawie ochrony klimatu.

Dotychczasowy proces negocjacji bardziej przypomina teatr wzajemnych oskarżeń: bogata Północ złości się na roszczeniową postawę rozwijającego się Południa, które dziś, z liderami takimi jak Chiny i Indie, w największym stopniu odpowiada za emisję gazów cieplarnianych.

Polityka 26.2015 (3015) z dnia 23.06.2015; Temat tygodnia; s. 14
Oryginalny tytuł tekstu: "Komunizm Franciszka"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Skąd ten sukces Słowian

Czy sukces osadniczy Słowian wziął się stąd, że byli prości i mało wymagający? Spór o ich pochodzenie bliski jest rozstrzygnięcia.

Przemysław Urbańczyk
04.12.2021