7 niezbitych dowodów na to, że USA to „najlepszy” kraj na świecie
W rozmaitych statystykach USA ustępują wielu krajom. Jeśli jednak wziąć pod uwagę dobre samopoczucie – Amerykanie nie mają sobie równych.
.
Anthony Quintano/Flickr CC by 2.0

.

4 lipca to dla Amerykanów bodaj najważniejszy dzień w roku – celebrują niepodległość, manifestując dumę ze swojego kraju. Choć nie zawsze mają powody do optymizmu, mieszkańców USA uważa się – poniekąd stereotypowo – za naród pogodny i przyjaźnie usposobiony. Europejczyk, który wybrał się za ocean, nie może się nadziwić przejawom codziennej uprzejmości, które nie ustają nawet, gdy rozmaite wskaźniki szybują w dół.

A szybują. Serwis Mic.com opublikował właśnie materiał pod wymownym tytułem „Siedem niezaprzeczalnych dowodów na to, że Stany Zjednoczone to najlepszy kraj na świecie”. Po bliższym zapoznaniu z tym tekstem „najlepszy kraj” chciałoby się wziąć w nawias, okaże się bowiem, że to siedem powodów raczej do wstydu niż chluby. Jeśli wziąć pod uwagę obiektywne wskaźniki, USA nie przodują pod wieloma względami, zwłaszcza w obszarach społecznych. Są mocarstwem choćby pod względem terytorialnym, ale czy w każdej innej sferze wypadają równie dobrze?

Poniższe mapy i wykresy (podajemy za serwisem Mic.com) dowodzą, że nie. Ale sama publikacja dowodzi czegoś jeszcze – dystansu, zdrowego krytycyzmu i poczucia humoru. Bo wyobraźmy sobie podobny tekst w polskiej prasie – na przykład na okoliczność 11 listopada. Bez trudu wypunktujemy polskie wady, ale czy choć raz się przy tym uśmiechniemy? Pozostawiamy to pytanie bez odpowiedzi.

Wykresy i mapy powstały na podstawie Indeksu Postępu Społecznego 2015 – oto zatem siedem niezbitych dowodów na to, że USA to „najlepszy” kraj świata:

1. Troska o podstawowe potrzeby

Stany zajmują wysokie, 21. miejsce... Dały się wyprzedzić 16 państwom europejskich, w tym 14 ze skłóconej i podzielonej Unii Europejskiej. „Ameryka traktuje swoich biednych, umęczonych mieszkańców lepiej niż ktokolwiek na świecie” – komentuje Mic.com.

.
mat. pr.

.

2. Edukacja

W zestawieniu krajów gwarantujących najszerszy dostęp do wiedzy USA uplasowały się w piątej dziesiątce. Między Kuwejtem a Argentyną. Najlepsze na świecie uniwersytety? Wiecie, gdzie ich szukać. Mic.com: „Mamy najlepszy system szkolnictwa na świecie!”.

.
mat. pr.

.

3. Liczba popełnianych morderstw

Amerykanie mogą czuć się najbezpieczniej na świecie? Rzeczywiście, twarde dane to potwierdzają. Mniej morderstw niż w Stanach Zjednoczonych popełnia się tylko w Kanadzie, Australii, Chinach. Oraz w całej Europie. Mic.com: „Amerykanie mogą czuć się bezpiecznie jak nikt inny. A jeśli ktoś poza Ameryką czuje się bezpiecznie, to najpewniej dzięki Amerykanom”.

.
mat. pr.

.

Ważne w świecie

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną