„Polityka”. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

SUBSKRYBUJ
Świat

Republika muzyków berlińskich

Filharmonicy z niemieckiej stolicy sami wybierają sobie szefa

43-letni Kirył Petrenko, z racji pochodzenia, talentu, ale też niskiego wzrostu nazywany jest „syberyjskim Mozartem”. 43-letni Kirył Petrenko, z racji pochodzenia, talentu, ale też niskiego wzrostu nazywany jest „syberyjskim Mozartem”. Brill/Ullstein Bild / Getty Images
Filharmonicy Berlińscy, jedna z najlepszych orkiestr symfonicznych świata, są też demokracją bezpośrednią w miniaturze. I właśnie wybrali sobie nowego papieża.
Filharmonicy berlińscy uchodzą za najbardziej demokratyczną orkiestrę symfoniczną na świecie. Koncert w Filharmonii Berlińskiej w 2010 r.Emile Myburgh/Wikipedia Filharmonicy berlińscy uchodzą za najbardziej demokratyczną orkiestrę symfoniczną na świecie. Koncert w Filharmonii Berlińskiej w 2010 r.

Na ten moment czekali miłośnicy muzyki poważnej od Zachodniego Wybrzeża USA po Japonię. 22 czerwca do dziennikarzy i fotografów, tłumnie zgromadzonych w berlińskiej filharmonii Sharouna, wyszło kilku dżentelmenów w eleganckich frakach. Najpierw po niemiecku, a później po angielsku ogłosili radosną nowinę: nowym głównym dyrygentem filharmoników będzie Rosjanin Kirył Petrenko, dotychczas generalny dyrektor muzyczny Bawarskiej Opery Państwowej w Monachium.

Petrenko będzie dopiero dziesiątym głównym dyrygentem w ponadstuletniej historii orkiestry.

Polityka 29.2015 (3018) z dnia 14.07.2015; Świat; s. 50
Oryginalny tytuł tekstu: "Republika muzyków berlińskich"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Wymarsz z religii

W szkołach średnich, w dużych miastach, uczestniczący w lekcjach religii to już mniejszość. Topniejąca z roku na rok.

Joanna Podgórska
01.12.2021